9. března 2014 12:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vnadná a dlouhonohá dáma. Před 55 lety vzbudila poprask panenka Barbie

Ken a Barbie se rozešli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ken a Barbie se rozešli. | foto: mattel.com

NEW YORK Panenku Barbie, jednu z nejpopulárnějších hraček vůbec, představila poprvé firma Mattel před 55 lety, 9. března 1959, na veletrhu v New Yorku. Nezvykle štíhlá, necelých 30 centimetrů vysoká dlouhonohá panenka s výraznými tvary ženského těla vzbudila poprask.

Princ William a Kate se budou prodávat jako panenky Barbie.

Do té doby se totiž panenky podobaly spíše batolatům nebo nevinným holčičkám. Rozpoutala se diskuse, zda je tato vnadná dáma se sešpulenými rty pro děti vůbec vhodná.

Malým zákaznicím ale tyto pochybnosti nevadily a Barbie, kterou na trh uvedla podnikatelka Ruth Handlerová, si během let získala velkou oblibu. Vyzkoušela si řadu profesí i modelů: byla manekýnkou, kosmonautkou, atletkou, podnikatelkou nebo třeba prezidentskou kandidátkou. Barbie se stala i černoškou, hispánkou, indiánkou nebo Číňankou.

Nová černošská barbie

Černošská barbie

Přítel Ken ji pak věrně doprovází od roku 1961. Některé z původních panenek se dnes prodávají za velmi vysoké ceny.

Barbie získala podobu i řady celebrit. Své panenky mají například vévoda a vévodkyně z Cambridge (britský princ William a jeho manželka Kate), spisovatelka Joanne K. Rowlingová, autorka série o Harry Potterovi, nebo švédská princezna Victorie.

Na československý trh Barbie oficiálně vstoupila v listopadu 1990. Československo se stalo po Maďarsku druhou zemí bývalé východní Evropy, kam tyto panenky pronikly.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz