Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stoletý kufr z Titaniku

Magazín

  10:45
Poslední žijící cestující ze ztroskotalé lodi Titanic, šestadevadesátiletá Britka Millvina Deanová, dává do aukce památeční předměty, aby získala finanční prostředky na pobyt v domově důchodců. Doufá, že by jí prodej mohl vynést alespoň tři tisíce liber (asi devadesát pět tisíc korun).

Millvina Deanová přežila námořní tragédii. Památeční předměty nabízí v dražbě. foto: koláž Šimon LN

Mezi draženými předměty bude například sto let starý kufr, který -kdysi naplněný oblečením - dostala rodina Deanové jako pomoc od obyvatel New Yorku, když po záchraně dorazila do Spojených států. „Jde o neobvyklý předmět, který symbolizuje, co Newyorčané udělali pro přeživší z Titaniku,“ prohlásil Andrew Aldridge z aukční síně Henry Aldridge and Son.

Deanová se rozloučí také s vzácnými grafikami opatřenými podpisy autorů - jedna z nich zobrazuje kolosální loď, kterak vyplouvá z doků v Southamptonu. Neméně zajímavou položkou v dražbě budou průvodní dopisy k odškodnému, adresované matce paní Deanové podpůrným fondem Titanic Relief Fund. Jedním z nich byla stanovena výše podpory pro rodinu - lehce přes jednu libru za týden.

Paní Deanová v životě vystřídala řadu zaměstnání, pracovala mimo jiné jako kartografka či sekretářka. Nikdy se nevdala. Od operace kyčle, kterou prodělala před dvěma lety, bydlí v soukromém domově s pečovatelskou službou na jihu Anglie. „Abych tu mohla zůstat a zaplatit poplatky za svůj pobyt, prodávám to všechno. Nedokážu se už vrátit do svého bývalého domova,“ vysvětlila.

Měli mít v Kansasu trafiku Millvina Deanová, pocházející z britského Southamptonu, byla v době neštěstí v roce 1912 pouhé dva měsíce stará. Její rodina cestovala na „lodi snů“ třetí třídou s cílem začít nový život v americkém Kansasu. Otec rodiny, sedmadvacetiletý Bertram Dean, měl v plánu otevřít si zde trafiku. Když Titanic narazil na ledovec, Millvina, její bratříček, který se jmenoval po otci rovněž Bertram, a jejich dvaatřicetiletá matka Eva Deanová byli naloženi do záchranného člunu. Jejich otec byl však mezi patnácti sty cestujícími, kteří při nepředvídané nehodě tragicky zahynuli.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!