Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zábava pro všechny generace. Stolní hry a hlavolamy jsou stále oblíbené

Magazín

  6:59
LIBEREC - Stolní společenské hry a hlavolamy neztrácejí popularitu ani v době počítačů. Navzdory elektronickým médiím jdou stále na odbyt, nejvíc se prodávají před Vánocemi. Na rozdíl od počítačů, tabletů a mobilních telefonů pomáhají vytvářet mosty mezi generacemi. Hlavně pro seniory je to cesta, jak navázat komunikaci s vnoučaty.

V libereckém centru vědy a techniky iQLandia 25. října firma Mindok specializující se na deskové a smart hry a hlavolamy představila své produkty. Návštěvníci si hry mohli vyzkoušet. foto: ČTK

Právě to je důvod, proč hry nejčastěji nakupují právě senioři a nejvíc her a hlavolamů se prodává před Vánocemi, řekl ČTK Bohumil Ketza ze společnosti Mindok.

Zábava pro všechny generace

V libereckém science centru iQLandia si mohli návštěvníci v sobotu vyzkoušet a zahrát pod dohledem zkušených lektorů zhruba sedm desítek her. Na výběr byla zábava pro všechny generace. Zabavit se mohla batolata, teenageři i senioři. Hry nejsou věkově omezené. Zdánlivě jednoduchý hlavolam pro malé děti umí zabavit i dospělého. Nejde totiž o hry, které jednou složíte a odložíte.

Stolní společenské hry a hlavolamy neztrácejí popularitu ani v době počítačů....

„Ty hlavolamy jsou jednoduché a chytlavé, postupně se ale prokousáváte ke složitějším zadáním,“ vysvětlil Ketza.

Do iQLandie si přicházely zahrát celé rodiny s dětmi, šanci mají ještě v neděli. „Každý rok kupujeme dětem k Vánocům nějakou hru, je dobré, že tady můžeme najít inspiraci a hlavně si hru vyzkoušet. Nekupujeme pak zajíce v pytli, není to totiž právě levná záležitost,“ řekla ČTK maminka, která s dětmi zasedla ke hře Hodina duchů.

Hry nejsou jen zábavou

Běžné hry se prodávají za ceny kolem 500 korun, náročnější mohou ale stát i více než dvojnásobek. Společenské hry nejsou jen zábavou, rozvíjejí logické myšlení, prostorovou představivost, koncentraci, učí ale také strategii a plánování.

Běžné hry se prodávají za ceny kolem 500 korun, náročnější mohou ale stát i...

Velký zájem budila především stolní varianta oblíbené počítačové hry World of Tanks, ale také třeba Záchranáři. Tato hra přitom není klasickou soutěží o to, kdo vyhraje, ale učí hráče spolupracovat. „Vyhrají buď všichni, protože se z hořícího domu zachrání, nebo nikdo,“ vysvětlil Ketza.

Hitem loňského roku byli Tučňáci na ledu a stále si drží pozici nejprodávanější hry. Oblíbené jsou ale například i hry z oblasti fantasy, populární jsou také Příběhy z kostek. Devět hracích kostek s obrázky se rozhodí a hráči na základě obrázků postupně rozvíjejí příběh. Hra v podstatě nemá věkové omezení ani pravidla. „Je to ideální zábava na cesty, pro dlouhé zimní večery. Já ji používám, když chci někde prolomit ledy,“ dodal Ketza.

Společenské hry nejsou jen zábavou, rozvíjejí logické myšlení, prostorovou...
Autoři: ,