Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stolní tenis umí dobře i nevidomí, pokud míček chrastí

Nevidomý hráč stolního tenisu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevidomý hráč stolního tenisu | foto: ČTK

JIHLAVA Stolní tenis dokážou hrát dobře i nevidomí lidé, pokud se dostanou ke speciálně upravenému dřevěnému stolu a když letící míček chrastí. V Jihlavě o tom dnes zájemce přesvědčilo 14 handicapovaných sportovců z několika míst republiky. Mezi nimi byli i úspěšní účastníci zahraničních klání.

"Na turnaj přijeli hráči z Prahy, Brna, Uherského Hradiště a Opavy, nastoupili i jihlavští," řekl ČTK Pavel Hegner, ředitel společnosti Tyflo Vysočina, která poskytuje služby nevidomým a zrakově postiženým lidem. Soutěže ve speciálním tenisu pro nevidomé - showdownu - se v Jihlavě konají pravidelně.

Nevidomí hrají tenis na stole s pevným lemem po obvodu, aby míček nepadal na zem. Trefují se do soupeřovy branky, kterou tvoří menší půlkulatý otvor se síťkou na kratší straně stolu. Hráči mají tmavé brýle, aby nebyli ve výhodě lidé se zbytky zraku, orientují se jen podle sluchu. Kvůli dobré slyšitelnosti úderů se používají dřevěné pálky. Plastový míček je naplněný diabolkami, aby při letu chrastil. Může prý mít rychlost i kolem 80 kilometrů v hodině, rána podle hráčů dost bolí.

Nevidomý hráč stolního tenisu

"Není to vůbec jednoduché a chce to velkou soustředěnost. V místnosti musí být absolutní ticho," doplnila další úskalí tohoto sportu závodnice Helena Křiváčková z Uherského Hradiště. O zrak přišla skoro před dvaceti lety kvůli úrazu, to jí bylo 30 let. Showdown hraje od roku 1996. Se svým zrakově postiženým přítelem jezdí na soutěže nejméně jednou měsíčně. Už vyhrála mistrovství republiky a bodovala i v cizině.

V zahraničí je podle Křiváčkové mezi nevidomými docela silná konkurence; hráčky jsou oproti ní i o generaci mladší. "Je smutné to, že tvrdost jde už i mezi handicapované sportovce, hlavně v cizině. Mě se ta tvrdost moc nelíbí, spíš by se mělo něco ukázat technicky," dodala.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!