Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stomatolog propadl sbírání baleného cukru, doma má 64 tisíc sáčků

Magazín

  7:00
UNIČOV - Sběratelskou vášeň mohou v lidech probudit nejen poštovní známky, starožitné předměty či historické automobily, ale také obyčejný balený cukr, který hosté restaurací většinou automaticky nasypou do kávy či čaje, nebo jej bez povšimnutí nechají nerozbalený ležet na talířku.

Kdyby Stupka všechny balené cukry vysypal na jednu velkou hromadu, vážila by více než 300 kilogramů. foto: ČTK

Uničovský stomatolog Karel Stupka sbírání baleného cukru před lety propadl natolik, že v zásuvkách a skříních po celém domě má pečlivě uloženo bezmála 64.000 sáčků s cukrem a kusových balení kostek ze 115 zemí. Kdyby všechny balené cukry vysypal na jednu velkou hromadu, vážila by více než 300 kilogramů.

Stupka na mezinárodní burze hygienicky baleného cukru v Uničově na Olomoucku ČTK řekl, že jeho sběratelská vášeň začala zcela nenápadně, když si z tuzemských a zahraničních dovolených postupně přivezl několik balených cukrů jako suvenýr.

Na cestách po sběratelských burzách

"Před deseti či dvanácti lety jsem pak doma něco usilovně hledal a náhodou jsme otevřel krabici, do které jsem předtím uložil asi pětadvacet balených cukrů. Okamžitě se mi to zalíbilo a baleným cukrům jsem propadl natolik, že nyní jich mám přesně 63.800," uvedl Stupka, podle kterého je to zřejmě největší tuzemská sbírka originálně zabaleného cukru. Balený cukr mu od té doby z dovolených či služebních cest vozí kamarádi.

Sběratelé v Česku

  • V Česku balený cukr sbírá několik desítek lidí, kteří doma schraňují balené kostky cukru, malé sáčky s cukrem či cukrové tyčinky. Část z nich nepohrdne ani krabicemi s kostkami cukru, kilovými sáčky s krystalovým cukrem, pytli od padesátikilogramových balení a cukrovými homolemi.

"Vyměňujeme si cukry s ostatními sběrateli a samozřejmě také jezdím na sběratelské burzy do Francie, Holandska, Belgie, Německa či Itálie," podotkl Stupka, který si ve své sbírce nejvíce cení baleného cukru z produkce cukrovarů, které fungovaly v meziválečném Německu a v první Československé republice.

Někteří sběratelé dávají přednost pouze obalům, takže cukr vysypou a spotřebují. Stupka ale tvrdí, že k podobnému činu by ho nikdo nepřemluvil ani v době celosvětového nedostatku cukru, kdy by jeho cena závratně vzrostla. Obal podle něj musí mít svůj původní obsah. "Moje cukry bych nikdy neobětoval, a to ani tehdy, kdyby manželka neměla čím osladit buchty," řekl s úsměvem.

Na burze v Uničově měly premiéru čtyři nové sběratelské série. Představeno bylo například puzzle tvořené 16 kostkami baleného cukru, které po složení vytvoří znak města Uničova, či osmidílná skládanka s olejomalbou uničovského mariánského sloupu.

Autoři: ,