17. listopadu 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Středočeské památky navštívilo o 40 tisíc míň lidí než loni

Křivoklát | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křivoklát | foto: http://www.kudyznudy.cz

PRAHA Středočeské památky navštívilo za deset měsíců letošního roku zhruba 689 000 lidí, meziročně skoro o 40 000 méně. Více lidí zamířilo na hrad Karlštejn na Berounsku či zámek Veltrusy na Mělnicku. Naopak méně návštěvníků než loni přivítal zámek Konopiště na Benešovsku nebo hrad Křivoklát na Rakovnicku.

Informovala o tom mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Jana Hessová. Krajské pracoviště NPÚ do pravidelné statistiky zahrnuje vedle středočeských památkových objektů také zahrady pod Pražským hradem.

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn

Karlštejn letos navštívilo téměř 205 000 lidí, skoro o tisíc více než ve stejném období loni. „V roce 2015 se na Karlštejně podařilo dokončit projekt zajištění bezpečnostní severní přístupové cesty - obnovení opěrné stěny stálo bezmála tři miliony korun. V příštím roce bude Karlštejn středobodem Lucemburského roku - celostátní kampaně NPÚ k 700. výročí narození Karla IV., jehož dobu přiblíží exkluzivní výpravná výstava s Karlštejnským pokladem,“ uvedla mluvčí. Soubor 387 předmětů byl podle ní na hradě zazděn kolem roku 1420 a nalezen při rekonstrukci v 19. století.

Na zámek Veltrusy zamířilo téměř 13 000 lidí, meziročně o 6000 více. „Letos zde bylo otevřeno edukační centrum Schola naturalis a dokončena obnova velké části areálu za téměř čtvrt miliardy korun,“ připomněla Hessová. Naopak návštěvnost Konopiště klesla na 133 000 lidí z loňských 159 000. Na Křivoklát přijelo 68.000 lidí, loni to bylo 79 000.

ČTK

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?