2. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Street art baví nejen mladé, ale i seniory

Streetartová galerie 537  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Streetartová galerie 537 | foto: Jan Bartoš

PRAHA Trojice mladých výtvarníků měla před rokem jednoduchý plán: najít v Praze prázdnou zeď a street artem sdělit něco zajímavého veřejnosti.

Nakonec umělci objevili mnohem víc. Navázali kontakt s lidmi ze seniorského centra Elpida na Praze 4 a společně vytvořili streetartovou galerii 537 portrétů seniorů na zdi centra.

"Když jsme do Elpidy přišli poprvé, vedení se náš nápad moc líbil. Zato u seniorů to bylo složitější. Nevěděli, co od nás mají čekat. Řekli jsme si, že jim nejdřív vysvětlíme, co je vlastně street art. Chtěli jsme ukázat, že to není bezúčelné čmárání po zdech, ale že každý z autorů ve svém díle vyjadřuje konkrétní názor. Měl jsem radost, jak se do projektu senioři postupně nadchli, a společně jsme pracovali na vytvoření galerie.

Streetartová galerie 537

Hodně nám pomohlo, že náš projekt finančně podpořil projekt Nadace O2 Think Big, do kterého jsme se přihlásili," říká Jáchym Moravec, student třetího ročníku Soukromé střední školy reklamní tvorby.

Program Think Big

Think Big od Nadace O2 dává mladým lidem motivaci a podporu, aby změnili život kolem sebe k lepšímu.
Přihlaste svůj projekt právě teď! Přihlášky jsou otevřené do 27. 6. 2012. Nadace O2 podpoří až 170 projektů.

Co můžete získat?

  • 10 - 70 tisíc korun na realizaci svého projektu
  • školení a poradenství pro úspěšnou realizaci
  • služby O2 zdarma
  • mentora ze společnosti Telefónica

Více na http://www.o2thinkbig.cz/.


Výtvarníci seniorům nejprve předvedli, jak takový streetartový portrét vzniká. Pak je vyfotili a každý si zkusil nasprejovat svůj portrét přímo na zeď. Po několika měsících vloni v listopadu dokončili další fázi projektu a těšili se na to, až budou po Novém roce pokračovat. Jenže po pár týdnech někdo na celou zeď nastříkal graffiti.

Ocenění Evropskou unií
"V první chvíli jsme byli moc zklamaní. Chtěli jsme to vzdát, ale řekli jsme si, že by to nebylo fér vůči lidem, kteří s námi dílo tvořili. Rozhodli jsme se, že budeme pokračovat. Vlastně dodnes nechápeme, proč nám to někdo chtěl překazit. Než jsme s projektem začali, čekali jsme negativní reakce právě od seniorů, ale oni projekt přijali nad očekávání dobře, naopak ho nepochopili lidi z graffiti scény. Nakonec jsme zeď opravili a začátkem května se konala vernisáž, kam přišla většina seniorů, kteří na tom pracovali, a skoro sto studentů z naší školy," vzpomíná Jáchym.

Projekt The Wall - 537 Faces si vybrala Evropská unie jako zajímavý počin v oblasti mezigeneračních projektů. "Jsem moc rád, že si nás všimli i v zahraničí. Hlavní pro mě ale je, že si díky tomu projektu mladí lidé mohou uvědomit, jak jsou senioři aktivní a jak zajímavé je naslouchat jejich příběhům," říká Jáchym Moravec.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.