26. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stroj na bubliny se dostal do knihy rekordů

Na Karlově náměstí stojí kinetická socha, která vypouští bubliny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Karlově náměstí stojí kinetická socha, která vypouští bubliny | foto: ČTK

Na pražském Karlově náměstí byl oficiálně přeměřen největší stroj vyrábějící mýdlové bubliny v ČR a zapsán do České knihy rekordů. Autorem stroje, který má na výšku čtyři metry a čtyřicet centimetrů, je designér a výtvarník Vilém Frič.

Bublifuk nazvaný Bubble stroj má podobu kinetické sochy poháněné fotovoltaickým článkem vytvářejícím svým mechanickým pohybem mýdlové bubliny. Socha vznikla v rámci projektu oživení Karlova náměstí v Praze.

"Výroba stroje trvala čtyři měsíce. Snažil jsem se oživit prostory parku na Karlově náměstí. To oživení spočívá v tom, že se lidé zastaví a stroj sledují. Tím naruší svůj denní stereotyp. Jsem rád za každé reakce, i když budou třeba negativní," řekl autor stroje Vilém Frič.

Mýdlová bublina z kinetické sochy, která stojí na pražském Karlově náměstí.

Mýdlová bublina z kinetické sochy, která stojí na pražském Karlově náměstí.

"Směs na bubliny není úplně jednoduché udělat. To, jestli se bubliny povedou, závisí hodně na povětrnostních podmínkách a atmosférickém tlaku," upozornil Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den, který Fričovi předal certifikát o zápisu do České knihy rekordů.

"Námětů do České knihy rekordů je řada, ale ne vždy se nápad podaří dotáhnout až do konečného výsledku," dodal Marek.

Bubble stroj je závislý na sluneční energii a názor na něj, případně i jeho fotografie mohou zájemci sdílet na facebookovém profilu s názvem bublifuk na Karlově náměstí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz