Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Strom roku, zkroucená jabloň na Náchodsku, se dočkala odborné péče

Jabloň u Lidmanů v Machovské Lhotě na Náchodsku ošetřil 21. dubna 2021 arborista. Cílem je zhruba pětasedmdesátiletý strom zachovat a podpořit místní ovocnářskou tradici. Jabloň zvítězila v loňském ročníku ankety Strom roku. foto: ČTK

MACHOV - Jabloň u Lidmanů v Machovské Lhotě na Náchodsku, která zvítězila v loňském ročníku ankety Strom roku, dnes ošetřil arborista. Cílem je zhruba pětasedmdesátiletý strom zachovat a podpořit místní ovocnářskou tradici. Strom má dutý kmen, přesto stále plodí. „Z ořezaných větví vzniknou rouby pro další jabloně,“ sdělili zástupci arboristické firmy a Nadace partnerství. Nadace anketu Strom roku pořádá.
  5:36

Jabloň se zakřiveným kmenem u penzionu s restaurací U Lidmanů v Machovské Lhotě, která je částí obce Machov na Náchodsku je v pořadí devatenáctým Stromem roku. Jabloň přihlásila do soutěže Místní akční skupina Stolové hory spolu s obcí, školami, zahrádkáři a dalšími spolky a s podporou syna majitele původního hostince u Lidmanů. Strom, kožená reneta zimní, je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje.

Jabloň u Lidmanů v Machovské Lhotě na Náchodsku ošetřil 21. dubna 2021...
Jabloň u Lidmanů v Machovské Lhotě na Náchodsku, která zvítězila v loňském...

Podle arboristů je jabloň vitální jedinec se silně zhoršeným zdravotním stavem. Původně šlo o dvojkmen, přičemž jeden z kmenů se v minulosti odlomil a slabší nakloněný zůstal. Po odlomení vznikla v kmeni dutina, která má přímý vliv na celkovou statiku stromu.

„Je s podivem, že strom s tak poškozenou bází zůstal a nezlomil se úplně. Jsem vděčný za to, že se toho tady mohu účastnit,“ řekl dnes ČTK arborista Václav Štojdl z firmy Prostrom Bohemia, která vítězům soutěže zajišťuje sponzorsky odbornou péči.

Ke zlepšení statiky stromu má přispět podpěra z akátového dřeva na kamenných podkladech a redukční řez v části koruny. „Řez neprovádíme sadařským způsobem, snahou je podpořit a zlepšit celkovou statiku. Věřím, že strom bude perspektivní do budoucna a bude i nadále sloužit k setkávání lidí,“ řekl Štojdl.

Strom roku

Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Hlavním cílem soutěže je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí. Své tipy do letošní jubilejního 20. ročníku lidé mohou posílat na www.stromroku.cz, do konce dubna. Jabloň u Lidmanů v anketě o Evropský strom roku 2021 skončila mezi 14 finalisty sedmá. Vítězem se stal tisíc let starý dub cesmínový rostoucí v severním Španělsku .

Prořezané větve dostanou nové využití, rouby budou k dispozici všem zájemcům. „Rouby z jabloně u Lidmanů jsou pro mě impulsem k navázání na tradici, můj děda rouboval nejen jabloně v širokém okolí. Nevím o nikom v Polici nad Metují, kdo by roubování ještě uměl,“ uvedla Martina Frydrychová, která se chystá nabídky využít.

V loňském zpoplatněném hlasování se vybralo 180.000 korun, které Nadace Partnerství přerozdělí zpět místním komunitám v podobě grantu na výsadbu nebo ošetření stromů. Kancelář Místní akční skupiny plánuje v Machovské Lhotě vysadit další stromy. „Za dvě dekády historie ankety se podařilo pro stromy získat přes 2,7 milionu korun. Strom roku tak není jen o soutěžení a sbírání hlasů, ale hlavně o ochraně českého přírodního dědictví a sázení budoucnosti toho příštího,“ uvedla Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat