19. září 2017 17:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‚Ztělesňuje nejlepší vlastnosti ruského člověka.‘ Kalašnikov má v Moskvě sochu

Ruský ministr kultury dnes slavnostně odhalil v Moskvě památník Michailu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr kultury dnes slavnostně odhalil v Moskvě památník Michailu... | foto: ČTK

MOSKVA Ruský ministr kultury v úterý slavnostně odhalil v Moskvě památník Michailu Kalašnikovovi, tvůrci legendární útočné pušky AK-47 a jejích verzí, v podobě obří sochy. Konstruktér před čtyřmi lety zemřel.

„Kalašnikov je opravdová, dá se říci kulturní firemní značka Ruska,“ prohlásil ministr Vladimir Medinskij v narážce na věhlas, která si zbraň s charakteristickým zakřiveným zásobníkem ve světě vysloužila. Její tvůrce se podle ministra stal ztělesněním nejlepších vlastností ruského člověka, skloubením přirozeného talentu s prostotou, poctivostí a organizačním talentem.

Šéf státního průmyslového a zbrojního konglomerátu Rostech Sergej Čemezov prohlásil, že kalašnikov zůstane v dějinách jako symbol spolehlivosti, díky které se tato zbraň tak obrovsky rozšířila po celém světě. A sám Kalašnikov, bezmezně oddaný své práci a vlasti, představuje nejlepší příklad pro mladou generaci Rusů.

Tvůrcem pomníku je Salavat Ščerbakov

Tvůrcem pomníku je Salavat Ščerbakov, mimo jiné tvůrce kontroverzní obří sochy svatého Vladimira, který se v zbrojířově pomníku podle svých slov pokusil zobrazit i věčný boj dobra se zlem.

Policie podle serveru Newsru.com dvakrát zadržela osamělého demonstranta, který proti odhalení sochy protestoval s plakátem „Konstruktér zbraní je konstruktér smrti“. „Přilítlo šest ‚kosmonautů‘, bez vysvětlování ho popadli a odvlekli do antonu,“ vylíčila zásah očitá svědkyně; „kosmonaut“ je přezdívka pro policejního těžkooděnce. 

Tvůrcem pomníku je Salavat Ščerbakov, mimo jiné tvůrce kontroverzní obří sochy...
Šéf státního průmyslového a zbrojního konglomerátu Rostech Sergej Čemezov...

Demonstranta policisté zakrátko propustili - aby jej po čase v okolí sochy zase zadrželi, protože se hned vydal zpátky k pomníku. Novinářům se svěřil, že z principu protestuje proti propagandě militarismu a vojenské síly v Rusku v jakékoliv podobě. Server připomněl, že Kalašnikov se krátce před smrtí v dopise hlavě ruské pravoslavné církve ptal, zda na něm spočívá vina za vraždy spáchané zbraní, kterou sestrojil. 

Kalašnikov zemřel 23. prosince 2013 ve věku 94 let

Patriarcha Kirill mu odpověděl, že zbraň zkonstruoval v dobrém úmyslu a že odpovědnost za zabíjení spočívá nikoliv na konstruktérovi, ale „na zlovolných lidech, kteří úspěchy technického pokroku obracejí ke škodě bližním“.

Kalašnikov, jemuž jeho zbraň zajistila proslulost po celém světě, zemřel 23. prosince 2013 ve věku 94 let v Iževsku, kde se také nachází zbrojovka vyrábějící Kalašnikovovy zbraně. Těch se podle odhadů vyrobilo na 100 milionů kusů. V Iževsku se přišlo rozloučit s konstruktérem během smutečního obřadu na 60 000 lidí, než byla rakev převezena do Moskvy. 

Pohřeb věhlasného konstruktéra na novém vojenském hřbitově v Mytiščích u Moskvy se konal se státními poctami. Rozloučit se přišel i ruský prezident Vladimir Putin, který na hrob položil rudé růže.

Sám Kalašnikov nezískal z rekordních prodejů své zbraně žádné peníze, ale obdržel množství poct, nejvyšší vyznamenání a generálskou hodnost.

ČTK