Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Barva, vzhled a struktura. Jak co nejvěrněji napodobit dřevo?

Barva, vzhled a struktura. Jak co nejvěrněji napodobit dřevo? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barva, vzhled a struktura. Jak co nejvěrněji napodobit dřevo? | foto: Shutterstock

TEPLICE Studenti z šesti zemí Evropy se v Teplicích učí imitovat dřevo. Cílem je ruční malbou napodobit co nejvěrněji vzhled, barvu, charakter i typ přírodního dřeva. Zájem o techniku takzvaného fládrování po letech znovu ožívá díky rostoucí poptávce od památkářů i architektů.

Proto se Cech malířů a lakýrníků ČR rozhodl uspořádat evropský studentský kemp. Střední škola stavební v Teplicích poskytla zázemí pro 16 studentů z České republiky, Slovenska, Maďarska, Německa, Rakouska a Belgie. „Ještě jsem se s touto technikou nesetkal, ale líbí se mi,“ řekl Tibor Takács z Nových Zámků na Slovensku. „Těžké je hlavně vrstvení jednotlivých barev,“ dodal.

Žilkování vzniklo na přelomu 17. a 18. století v období baroka ve Francii jako technika napodobující kvalitní dovážené dřeviny. „Dneska se používá hlavně při úpravě starého nábytku, trezorů, skříní. U památkových objektů jsou to okna, dveře. Architekti se po éře surového betonu znovu vracejí ke dřevu, ale tvrdé dřevo je drahé, proto se uplatňuje i zde fládrování,“ uvedl sekretář cechu Pavel Žatečka.

Kemp v Teplicích

Studentský kemp v Teplicích završuje dvouletý projekt, na kterém se kromě škol podílí i malířské cechy z České republiky, Slovenska a Dánska a mezinárodní svaz malířských firem UNIEP.

Barvy používají lakýrníci české. „Pigmenty se rozdělávají v pivu, pro studenty máme nealko pivo. Což se jim velice líbí. Je možné použít i slivovici, tu ale máme jen na ukázku,“ vysvětlil Žatečka. Lektorem kurzu je cechmistr Radomil Konečný, který se oboru vyučil. „Musíme si najít mladé lidi, protože by neměl kdo po nás převzít řemeslo,“ posteskl si. „Učňovské školství jsme téměř zlikvidovali a rekvalifikace se nedají s klasickou školou srovnávat,“ poznamenal.

Vytvořit napodobeninu dřeva není pro skutečné mistry nic levného. Používají se speciální štětce, jejichž cena stupá až k 5000 korunám za kus. Dokonale musí tvůrci znát kresbu dřeva, jeho vláknitost, zásady růstu a skládání dýh. Na výsledném díle se pozná šikovnost i cit pro barvu. „To, co dělal cechmistr, bych od skutečného dřeva nerozeznal. Takhle bych to chtěl umět,“ řekl ČTK rakouský student Sebastian Gruber.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!