Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Studie: Lidé s tetováním mají větší sklony chovat se impulzivně. Obzvláště, pokud je vidět

Tetování - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tetování - ilustrační foto | foto: Petr Pelán Jr.

Ottawa Lidé s tetováním mají větší sklony chovat se impulzivně a nepromýšlet následky svého chování. Plyne to z nové studie kanadských ekonomů, o které dnes informoval britský bulvární list Daily Mail.

Do studie bylo zapojeno 781 lidí bez tetování, 255 s tetováním a 68 s tetováním, viditelným i když byl daný člověk oblečen. Ekonomové se při svém bádání snažili zjistit proč mohou lidé chtít svou identitu spojit s „viditelným stigmatem“ v podobě tetování.

Tetování jsou podle studie častější mezi lidmi, kteří na tom jsou ekonomicky hůře. „Tradičně (bylo tetování) vyhrazeno pro zločince, námořníky a blázny z cirkusu,“ uvádí ekonomové. Podle dřívějších průzkumů má 38 procent dospělých ve věku 18 až 29 alespoň jedno tetování.

„Jsem ekonom. Z ekonomického pohledu je rozhodnutí nechat si udělat tetování zarážející,“ uvedl Bradley Ruffle z kanadské McMasterovy univerzity. „Tetování jsou způsobem vyjádření se. Proč si ale raději neobarvit vlasy či nenavrhnout tričko, které si můžete sundat,“ doplnil.

Rozhodnutí nejméně promýšleli viditelně potetovaní

Ekonomové v rámci studie požádali účastníky, aby si zahráli hru, která zkoumala jejich schopnost plánovat dopředu. Hráči měli možnost dostat dolar do 18 hodin, nebo vyšší obnos (od 1,05 do 2,50 dolaru) za tři týdny. Potetovaní jedinci se rozhodli pro odložené vyplacení peněz později než jejich nepotetovaní kolegové.

Účastníci s tetováním, které bylo vidět i přes oblečení, své rozhodnutí promýšleli nejméně a pro vyplacení více peněz po delší době se rozhodli teprve, když suma překročila dva dolary.

Psycholožka Luzelle Naudéová z JAR v jiné studii naopak zkoumala, proč se lidé nechávají tetovat. Nejčastěji, tedy v asi čtvrtině případů, mělo tetování osobní význam, zatímco ve 12 procentech případů bylo považováno za způsob uměleckého vyjádření. Náboženství a kulturní a společenské zvyklosti byly naopak označeny za hlavní důvody, proč lidé tetování nemají.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!