Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studie: Lidé s tetováním mají větší sklony chovat se impulzivně. Obzvláště, pokud je vidět

Magazín

  16:03
Ottawa - Lidé s tetováním mají větší sklony chovat se impulzivně a nepromýšlet následky svého chování. Plyne to z nové studie kanadských ekonomů, o které dnes informoval britský bulvární list Daily Mail.

Tetování - ilustrační foto foto: Petr Pelán Jr.

Do studie bylo zapojeno 781 lidí bez tetování, 255 s tetováním a 68 s tetováním, viditelným i když byl daný člověk oblečen. Ekonomové se při svém bádání snažili zjistit proč mohou lidé chtít svou identitu spojit s „viditelným stigmatem“ v podobě tetování.

Tetování se líbí více než 50 procentům lidí. Zmizelo stigma a zvýšila se kvalita

Tetování jsou podle studie častější mezi lidmi, kteří na tom jsou ekonomicky hůře. „Tradičně (bylo tetování) vyhrazeno pro zločince, námořníky a blázny z cirkusu,“ uvádí ekonomové. Podle dřívějších průzkumů má 38 procent dospělých ve věku 18 až 29 alespoň jedno tetování.

„Jsem ekonom. Z ekonomického pohledu je rozhodnutí nechat si udělat tetování zarážející,“ uvedl Bradley Ruffle z kanadské McMasterovy univerzity. „Tetování jsou způsobem vyjádření se. Proč si ale raději neobarvit vlasy či nenavrhnout tričko, které si můžete sundat,“ doplnil.

Rozhodnutí nejméně promýšleli viditelně potetovaní

Ekonomové v rámci studie požádali účastníky, aby si zahráli hru, která zkoumala jejich schopnost plánovat dopředu. Hráči měli možnost dostat dolar do 18 hodin, nebo vyšší obnos (od 1,05 do 2,50 dolaru) za tři týdny. Potetovaní jedinci se rozhodli pro odložené vyplacení peněz později než jejich nepotetovaní kolegové.

Účastníci s tetováním, které bylo vidět i přes oblečení, své rozhodnutí promýšleli nejméně a pro vyplacení více peněz po delší době se rozhodli teprve, když suma překročila dva dolary.

Psycholožka Luzelle Naudéová z JAR v jiné studii naopak zkoumala, proč se lidé nechávají tetovat. Nejčastěji, tedy v asi čtvrtině případů, mělo tetování osobní význam, zatímco ve 12 procentech případů bylo považováno za způsob uměleckého vyjádření. Náboženství a kulturní a společenské zvyklosti byly naopak označeny za hlavní důvody, proč lidé tetování nemají.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat