Do studie bylo zapojeno 781 lidí bez tetování, 255 s tetováním a 68 s tetováním, viditelným i když byl daný člověk oblečen. Ekonomové se při svém bádání snažili zjistit proč mohou lidé chtít svou identitu spojit s „viditelným stigmatem“ v podobě tetování.
Tetování se líbí více než 50 procentům lidí. Zmizelo stigma a zvýšila se kvalita |
Tetování jsou podle studie častější mezi lidmi, kteří na tom jsou ekonomicky hůře. „Tradičně (bylo tetování) vyhrazeno pro zločince, námořníky a blázny z cirkusu,“ uvádí ekonomové. Podle dřívějších průzkumů má 38 procent dospělých ve věku 18 až 29 alespoň jedno tetování.
„Jsem ekonom. Z ekonomického pohledu je rozhodnutí nechat si udělat tetování zarážející,“ uvedl Bradley Ruffle z kanadské McMasterovy univerzity. „Tetování jsou způsobem vyjádření se. Proč si ale raději neobarvit vlasy či nenavrhnout tričko, které si můžete sundat,“ doplnil.
Rozhodnutí nejméně promýšleli viditelně potetovaní
Ekonomové v rámci studie požádali účastníky, aby si zahráli hru, která zkoumala jejich schopnost plánovat dopředu. Hráči měli možnost dostat dolar do 18 hodin, nebo vyšší obnos (od 1,05 do 2,50 dolaru) za tři týdny. Potetovaní jedinci se rozhodli pro odložené vyplacení peněz později než jejich nepotetovaní kolegové.
Účastníci s tetováním, které bylo vidět i přes oblečení, své rozhodnutí promýšleli nejméně a pro vyplacení více peněz po delší době se rozhodli teprve, když suma překročila dva dolary.
Psycholožka Luzelle Naudéová z JAR v jiné studii naopak zkoumala, proč se lidé nechávají tetovat. Nejčastěji, tedy v asi čtvrtině případů, mělo tetování osobní význam, zatímco ve 12 procentech případů bylo považováno za způsob uměleckého vyjádření. Náboženství a kulturní a společenské zvyklosti byly naopak označeny za hlavní důvody, proč lidé tetování nemají.