Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Odpadky sviští potrubím, chytrá je i sprcha. Bude supermoderní čtvrť v Praze 7?

Chytré město Songdo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chytré město Songdo. | foto: BUSINESSKOREA A ENERGI AND VANDVAERKSTEDET

Primátoři 21. století mají pro inovativní správu města k ruce bouřlivě se vyvíjející odvětví chytrých městských technologií, strategií a konceptů. K nejvlivnějším z nich patří koncept Smart Cities. Inteligentní města se vyznačují především tím, že se snaží různé problémy – třeba dopravu, zdroje energie nebo nakládání s­ odpady – chápat a řešit jako vzájemně propojené.

Prostřednictvím komunikace s občany a IT technologií sbírá smart city nejrůznější data, na jejichž základě pak ve spolupráci s univerzitami i soukromými společnostmi promýšlí, jak procesy ve městě nastavit co nejpraktičtěji. Zefektivnit se dá třeba parkování: aplikace v­ chytrém telefonu řidiči napoví, kde je nejbližší volné místo, nechá ho elektronicky zaplatit – a policistovi nahlásí neplatiče. Zároveň shromažďuje informace o tom, kde, kdy a kdo potřebuje parkovat, a­ městští plánovači mohou celý systém optimalizovat. 

Barcelona chytrou regulací pouličního parkování snížila počet cest autem mezi roky 2004 a 2009 o 14 procent, ve vnitřním městě pak o­ 18­ procent. V technologických inovacích hrají zásadní roli bezdrátové sítě v­čele s ­takzvaným internetem věcí, který umožňuje koordinovat činnost všeho, od lamp po čističky.

Zatím nejdále v tom zašli v korejském Songdu. Ve městě na ostrově ve Žlutém moři nikdy nepotkáte popelářské auto. Kdykoli totiž – ať už doma, či na ulici – vyhodíte odpadek do koše, začíná jeho napínavá cesta supermoderním odpadním systémem. Podzemní potrubní síť rozpozná, co za odpadek její útroby právě pohltily, a odešle jej k dalšímu zpracování. Pak ho čeká proměna v energii (třeba bioplyn), kterou město dále využije. 

Sofistikovaný je i koloběh vody: chytré kohoutky posílají pitnou vodu do kuchyně, vodu čistou, ale ne pitnou do sprchy a­ s tou zbytkovou se dá splachovat. Všechno od regulace teploty přes zásobování až po veřejnou dopravu je optimalizováno tak, aby uhlíková stopa šedesátitisícového jihokorejského města byla alespoň o dvě třetiny nižší než u měst srovnatelných. Taková míra integrace organismu města je možná jen díky tomu, že Songdo vzniklo jako pilotní projekt superekologického města na zelené louce.

Celé to zní jako sci-fi experiment nepřenositelný do kulis běžných, po staletí rostlých měst. Podle různých prognóz se však města mají do roku 2030 nafouknout o 2,7 miliardy lidí: nové čtvrti pro desítky tisíc lidí tak nebudou žádnou výjimkou. Slavný urbanista James Corner, autor ikonické newyorské Highline, ostatně v Číně právě navrhuje město pro dva miliony obyvatel. A Praha 7 očekává po vzniku nové čtvrti v oblasti bývalého nádraží Bubny zvýšení populace až o 30 tisíc lidí.

Celý text si přečtěte v sobotní příloze LN Orientace.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz