Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odpadky sviští potrubím, chytrá je i sprcha. Bude supermoderní čtvrť v Praze 7?

Magazín

  11:11
Primátoři 21. století mají pro inovativní správu města k ruce bouřlivě se vyvíjející odvětví chytrých městských technologií, strategií a konceptů. K nejvlivnějším z nich patří koncept Smart Cities. Inteligentní města se vyznačují především tím, že se snaží různé problémy – třeba dopravu, zdroje energie nebo nakládání s­ odpady – chápat a řešit jako vzájemně propojené.

Město pro život. foto: BUSINESSKOREA A ENERGI AND VANDVAERKSTEDET

Prostřednictvím komunikace s občany a IT technologií sbírá smart city nejrůznější data, na jejichž základě pak ve spolupráci s univerzitami i soukromými společnostmi promýšlí, jak procesy ve městě nastavit co nejpraktičtěji. Zefektivnit se dá třeba parkování: aplikace v­ chytrém telefonu řidiči napoví, kde je nejbližší volné místo, nechá ho elektronicky zaplatit – a policistovi nahlásí neplatiče. Zároveň shromažďuje informace o tom, kde, kdy a kdo potřebuje parkovat, a­ městští plánovači mohou celý systém optimalizovat. 

Chytrá města? Největší silou je aktivní veřejnost, říká šéfredaktor SC

Barcelona chytrou regulací pouličního parkování snížila počet cest autem mezi roky 2004 a 2009 o 14 procent, ve vnitřním městě pak o­ 18­ procent. V technologických inovacích hrají zásadní roli bezdrátové sítě v­čele s ­takzvaným internetem věcí, který umožňuje koordinovat činnost všeho, od lamp po čističky.

Zatím nejdále v tom zašli v korejském Songdu. Ve městě na ostrově ve Žlutém moři nikdy nepotkáte popelářské auto. Kdykoli totiž – ať už doma, či na ulici – vyhodíte odpadek do koše, začíná jeho napínavá cesta supermoderním odpadním systémem. Podzemní potrubní síť rozpozná, co za odpadek její útroby právě pohltily, a odešle jej k dalšímu zpracování. Pak ho čeká proměna v energii (třeba bioplyn), kterou město dále využije. 

Výstava mapuje panelová sídliště v Česku, první dům byl ve Zlíně

Sofistikovaný je i koloběh vody: chytré kohoutky posílají pitnou vodu do kuchyně, vodu čistou, ale ne pitnou do sprchy a­ s tou zbytkovou se dá splachovat. Všechno od regulace teploty přes zásobování až po veřejnou dopravu je optimalizováno tak, aby uhlíková stopa šedesátitisícového jihokorejského města byla alespoň o dvě třetiny nižší než u měst srovnatelných. Taková míra integrace organismu města je možná jen díky tomu, že Songdo vzniklo jako pilotní projekt superekologického města na zelené louce.

Celé to zní jako sci-fi experiment nepřenositelný do kulis běžných, po staletí rostlých měst. Podle různých prognóz se však města mají do roku 2030 nafouknout o 2,7 miliardy lidí: nové čtvrti pro desítky tisíc lidí tak nebudou žádnou výjimkou. Slavný urbanista James Corner, autor ikonické newyorské Highline, ostatně v Číně právě navrhuje město pro dva miliony obyvatel. A Praha 7 očekává po vzniku nové čtvrti v oblasti bývalého nádraží Bubny zvýšení populace až o 30 tisíc lidí.

Celý text si přečtěte v sobotní příloze LN Orientace.

Autor: