6. března 2012 15:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Svatého Patrika oslaví Praha irským rockem

Návštěvníci New Yorku pozorují tradiční průvod oslavy Svatého Patrika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návštěvníci New Yorku pozorují tradiční průvod oslavy Svatého Patrika. | foto: ČTK

PRAHA Oslavy svátku svatého Patrika, irského patrona, se letos v Praze uskuteční v rockovém duchu. Festival s podtitulem St. Patrick Rock Prague se bude konat od 15. do 18. března ve čtyřech pražských restauracích.

Hlavním hostem programu bude irská rocková skupina Aslan, která vystoupí 16. března v Paláci Akropolis a poté 17. března na Václavském náměstí.

Vrchol oslav bude 17. března, tedy v den, kdy se Irové po celém světě oblékají do zelené barvy a podávají se zelené pokrmy i pivo. "Slaví se různě - od slavnostních pochodů, irské hudby a tradičního tance až po oblékání se do zeleného, barvení piva, pečiva a všeho možného nazeleno," řekl Frank Haughton, který festival organizuje již 15 let.

St. Patrick's Day

Oslavy svatého Patrika v Dublinu

Průvody, které se v den svátku pořádají po celém světě, mají svůj původ v USA, kde se poprvé konaly v 18. století. Vznikly jako prostředky k odvodu branců při převratu a občanských válkách a částečně jako kulturní projev irských imigrantů.

"Letošní průvod v New Yorku by měl mít rekordní účast až 150 000 lidí," dodal Haughton.

V irských hospodách James Joyce Prague´s Cosy Irish Pub a Caffrey´s Irish Bar a nově i ve Staroměstské restauraci a restauraci U Supa zahrají skupiny Celtic Whisper, Nat nua & The Bold Fellas a Dave Morissey & The Studio 65.

Hlavní host festivalu, rocková skupina Aslan, letos oslaví 30. výročí svého vzniku. "Praha je jedno z nejimpozantnějších měst, kam jsme byli v posledních letech pozváni. Všichni členové kapely se už nemůžou dočkat březnové návštěvy," uvedl zpěvák skupiny Christy Dignam.

Patronem letošního ročníku festivalu bude herec Martin Dejdar. "Zúčastnil jsem se již oslav svatého Patrika před třemi lety v New Yorku. Je to především velká show a zábava," řekl Dejdar.

V dřívějších dobách znamenal svátek svatého Patrika hlavně čas pro rodinu a příležitost k návštěvě kostela. Křesťanskému duchovnímu, mnichovi a misionáři Patrikovi se připisuje klíčová úloha v pokřesťanštění Irska.

Jeho svátek slavený 17. března je zároveň nejvýznamnějším svátkem všech Irů a jejich ostrovní země. Postupem doby se k němu připojily bujaré oslavy po celém světě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?