Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svatováclavská přilbice se vrátila mezi poklady Pražského hradu

Magazín

  18:52
PRAHA - Svatováclavská přilbice, která je jednou z nejvzácnějších českých památek, se dnes po restaurování vrátila do stálé expozice na Pražském hradě. Železná přilbice z 10. století je spjatá s postavou patrona českých zemí svatého Václava, kterému podle legendy patřila. Nyní je umístěna ve speciální schráně z nerozbitného skla, kde je udržováno stálé klima.

Svatováclavská přilbice z 10. století, která patří mezi nejvzácnější české památky foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Svatováclavská přilba s křížem je známa z typických zobrazení sv. Václava a po staletí byla součástí svatovítského pokladu. Pražský hrad jí má dlouhodobě zapůjčenou od Metropolitní kapituly u sv. Víta.

"Dalo by se říci, že je to nejvzácnější kus železa, který v Česku máme," řekla dnes novinářům kurátorka sbírek Pražského hradu Milena Bravermanová.

Svatováclavská přilbice z 10. století, která patří mezi nejvzácnější české památky

Helma podle ní asi nebyla pouhou ozdobou, ale ocitla se skutečně v boji. Některá její místa totiž byla pravděpodobně poškozena už v době jejího užívání.

Svatému Václavovi mohla patřit starší část helmy. Ozdobný nánosek s postavou Krista či severského boha Odina pochází z vikingského prostředí a byl připojen zřejmě až koncem 10. století.

V té době už začala být přilba spojována se svatým Václavem a chráněna jako relikvie. Například v době Karla IV. už byla veřejně vystavována jako jeden ze symbolů svatováclavského kultu.

Přilbici mohli lidé nedávno vidět také na výstavě v Anežském klášteře.

Svatováclavská přilbice z 10. století, která patří mezi nejvzácnější české památky

Konala se na přelomu tohoto a loňského roku u příležitosti 1100. výročí narození jednoho z nejznámějších českých světců. Lidé na ní mohli obdivovat památky, jako je meč sv. Václava, svatováclavský střevíc nebo právě svatováclavská přilbice. Expozice se setkala s velikým zájmem návštěvníků.

Kromě helmy dnes do expozice Příběh Pražského hradu přibyla také truhla a zrestaurovaná textilie, v nichž byly zřejmě z Itálie do Čech přivezeny ostatky českého knížete Konráda II. Oty, který zemřel v roce 1191 na morovou nákazu po bojích u Neapole.

Stálá výstava Příběh Pražského hradu je několik let otevřena ve Starém královském paláci, nejstarší části Hradu. Prohlédlo si ji už přes milion návštěvníků. Historie Hradu sahá do 12. století, tedy do románského období.

Svatováclavská přilbice z 10. století, která patří mezi nejvzácnější české památky

Jeho gotická část hostí zmíněnou expozici, která na stovkách originálních předmětů dokládá tisíciletou historii sídla českých králů. Několikrát do roka výstavu osvěžují nové exponáty.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!