Svatováclavská přilba s křížem je známa z typických zobrazení sv. Václava a po staletí byla součástí svatovítského pokladu. Pražský hrad jí má dlouhodobě zapůjčenou od Metropolitní kapituly u sv. Víta.
"Dalo by se říci, že je to nejvzácnější kus železa, který v Česku máme," řekla dnes novinářům kurátorka sbírek Pražského hradu Milena Bravermanová.
Helma podle ní asi nebyla pouhou ozdobou, ale ocitla se skutečně v boji. Některá její místa totiž byla pravděpodobně poškozena už v době jejího užívání.
Svatému Václavovi mohla patřit starší část helmy. Ozdobný nánosek s postavou Krista či severského boha Odina pochází z vikingského prostředí a byl připojen zřejmě až koncem 10. století.
V té době už začala být přilba spojována se svatým Václavem a chráněna jako relikvie. Například v době Karla IV. už byla veřejně vystavována jako jeden ze symbolů svatováclavského kultu.
Přilbici mohli lidé nedávno vidět také na výstavě v Anežském klášteře.
Konala se na přelomu tohoto a loňského roku u příležitosti 1100. výročí narození jednoho z nejznámějších českých světců. Lidé na ní mohli obdivovat památky, jako je meč sv. Václava, svatováclavský střevíc nebo právě svatováclavská přilbice. Expozice se setkala s velikým zájmem návštěvníků.
Kromě helmy dnes do expozice Příběh Pražského hradu přibyla také truhla a zrestaurovaná textilie, v nichž byly zřejmě z Itálie do Čech přivezeny ostatky českého knížete Konráda II. Oty, který zemřel v roce 1191 na morovou nákazu po bojích u Neapole.
Stálá výstava Příběh Pražského hradu je několik let otevřena ve Starém královském paláci, nejstarší části Hradu. Prohlédlo si ji už přes milion návštěvníků. Historie Hradu sahá do 12. století, tedy do románského období.
Jeho gotická část hostí zmíněnou expozici, která na stovkách originálních předmětů dokládá tisíciletou historii sídla českých králů. Několikrát do roka výstavu osvěžují nové exponáty.