Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švéd si chtěl postavit domácí jaderný reaktor

Magazín

  13:00
STOCKHOLM - Švédská policie zadržela muže, který doma ukrýval radioaktivní materiál a údajně se snažil sestrojit vlastní jaderný reaktor.
Práce s radioaktivní látkou (ilustrační foto)

Práce s radioaktivní látkou (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ve středu to uvedla agentura AP, podle níž se muž hájil, že jaderná fyzika je jeho koníčkem.

Jednatřicetiletý Richard Handl měl doma uran, americium a radium a po několik měsíců se snažil postavit jaderný reaktor. O svých pokusech si vedl internetový deník, v němž mimo jiné uvedl, že jednou se mu radioaktivní látky začaly v pokusném reaktoru tavit.

Po čase si Handl uvědomil, že to, co dělá, by mohlo být ve Švédsku protizákonné. Obrátil se proto s dotazem na úřad pro jadernou bezpečnost. Úředníci obratem vyslali do Handlova domu policisty, kteří nadšeného jaderného fyzika zadrželi.

"Vždycky mě zajímala fyzika a chemie. Chtěl jsem zjistit, jestli je možné štěpit atomy doma," tvrdí Handl na svou obhajobu. "Od teď už se radši budu věnovat jen teorii," dodal.

Křišťálová lupa 2011


Odborníci sice v Handlově domě nenaměřili nebezpečně vysokou úroveň radiace, nadšenec byl přesto obviněn z nedovoleného přechovávání jaderného materiálu. Pokud bude odsouzen, hrozí mu pokuta, ale také až dva roky vězení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!