7. listopadu 2011 9:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Švédkám se nelíbí visačky s číslem podprsenky

Prsa - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prsa - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Švédská pobočka skandinávského řetězce se spodním prádlem Change vyvolala v zemi poprask, protože její zaměstnankyně nosí na cedulce se jménem také velikost podprsenky. Informoval o tom zpravodajský server The Local.

"Chodí sem staří a oplzlí muži, kteří koukají na velikost mého košíčku. Proč by to měl každý vědět? Chlapci prodávající spodní prádlo svou velikost ukazovat nemusí," stěžovala si jedna z pracovnic v odborovém časopise Handelsnytt.

"Považovala jsem to za opravdu divnou věc, ale o to místo jsem stála," vypověděla jiná někdejší zaměstnankyně obchodu ve švédském rozhlase Sveriges Radio. Dodala, že se o podrobnostech zmíněné cedulky dozvěděla až v den nástupu.

Zaměstnavatel jí to tehdy vysvětlil jako snahu ukázat, že v obchodě pracují ženy s nejrůznějšími velikostmi poprsí. Cedulky pobočka zavedla již před třemi lety, teprve nyní se ale spor dostal do médií.

Šéfka řetězce Susann Haglundová kritiku odmítla s tím, že nápad s osobními jmenovkami přišel přímo z řad zaměstnanců. "Nechápu, proč to může být vnímáno jako ponižující. Jsem si jistá, že některé (pracovnice) se tak cítí, ale je zcela dobrovolné, zda podrobnosti vyplní," řekla.

Je to jasná diskriminace, bouří se odbory

Jedna z bývalých zaměstnankyň ale údajnou dobrovolnost odmítá s tím, že v interních předpisech je napsáno, že "jmenovka s velikostí se musí vždy nosit". "Není příjemné, když jdete do města a lidé vás zdraví jménem a velikostí košíčku. Je to soukromá věc," dodala.

Pro společnost pracovala rok a půl, poté jí došla trpělivost a obrátila se na odbory. Odbory označily sporné jmenovky za jasný případ diskriminace a s řetězcem neúspěšně jednaly o jejich odstranění. Nyní se chystají firmu zažalovat.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz