Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Švédský lék na zákaz kouření - žvýkací tabák 'snus'

Magazín

  9:30
STOCKHOLM - Švédsko se usilovně snaží dosáhnout zrušení evropského zákazu svého „snusu“, velmi populárního žvýkacího či spíše cucacího tabáku. Výrobci cigaret do něj totiž vkládají své podnikatelské naděje v době, kdy jsou kuřáci ve světě pozvolna vykazováni ze všech veřejných míst.

Žvýkací tabák denně užívá víc než milion Švédů. foto: AFP

Kuličku nebo malý balíček tohoto vlhkého tabáku si nejméně jednou za den zasune pod horní ret téměř jeden milion Švédů – většinou mužů. Vychutnávají si tak hořko-slanou chuť a především rychlý přenos nikotinu do krve. Zatímco ve Švédsku klesl prodej cigaret v posledních třiceti letech až o polovinu, "snus" jde stále více na odbyt. V 70. letech se ho (pro srovnání) prodalo asi dva a půl tisíce tun, v loňském roce pak na sedm a půl tisíc tun, což je v průměru téměř osm set dávek na jednoho obyvatele.

Nebude obtěžovat nekuřáky
O "snus" už se zajímají výrobci cigaret, jejichž prodej v bohatých zemích neustále klesá. Sázejí na to, že při jeho konzumaci nevychází do ovzduší žádný kouř, který by obtěžoval nekuřáky. Tabákový gigant Philip Morris International v únoru vytvořil společný podnik se švédskou přední společností Swedish Match, zatímco British American Tobacco (BAT) se pustil do "snusu" nákupem švédského podniku Fiedler & Lundgren.

Několik menších pokusů rozšířit trh s produktem, který je jinak omezený jen na Švédsko a sousední Norsko, se uskutečnilo ve Spojených státech, v Jihoafrické republice a v Kanadě. "Chceme rozšířit naše aktivity a soudíme, že to půjde dobře vzhledem k přibývajícím zákazům kouření," zdůraznil Patrik Hildingsson ze Swedish Match. "Evropská legislativa týkající se tabáku bude revidována v roce 2010 a tady bude naše příležitost," dodal. Koncem července se dokonce francouzská pobočka BAT písemně obrátila na prezidenta Nicolase Sarkozyho a požádala jej, aby podpořil legislativu týkající se "snusu" v Evropě.

Švédsko je vzhledem k tomu, že od července předsedá Evropské unii, v dobré pozici, aby mohlo o této záležitosti jednat: vláda se od zimy již několikrát obrátila na Evropskou komisi a rozšiřuje kontakty s četnými evropskými zeměmi. Vláda zdůrazňuje, že jiný tabák označovaný za žvýkací je povolen, že Švédsko má jedno z nejnižších procent kuřáků a že "snus" je pro zdraví mnohem méně nebezpečný než cigarety. Severská země a mezinárodně propojení výrobci však budou muset s Bruselem bojovat. Zdravotnické úřady a experti totiž připomínají, že tabák konzumovaný tímto způsobem má přesto na lidské zdraví vážné dopady.

Na přání tabákového průmyslu
"Nebylo zjištěno, že by ,snus‘ hrál roli náhražky, a jsou pádné vědecké důkazy, že má negativní dopad na zdraví," uvedl Švédský ústav pro veřejné zdraví (SFI) ve své květnové zprávě. "Je silné podezření, že ,snus‘ zvyšuje riziko rakoviny ústní dutiny a slinivky břišní a rovněž kardiovaskulárních chorob," upřesnil Anders Ahlbom, profesor na Karolinska Institutet, který má pověst nejlepšího ústavu ve Skandinávii. "Proč ho zavádět jen proto, že si to přeje tabákový průmysl?" dodal.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!