22. srpna 2014 21:48 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Opilá královská garda. Švédští vojáci mohou dostat až dva roky vězení

Švédský král Carl XVI. Gustaf s manželkou Silvií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédský král Carl XVI. Gustaf s manželkou Silvií. | foto: Erik AbelReuters

STOCKHOLM Až dva roky vězení hrozí třem švédským vojákům, kteří se na svou závěrečnou službu při ostraze královského paláce posilnili alkoholem. Stockholmské sídlo švédského monarchy v té době hlídali s nabitými útočnými puškami AK-5C. Informoval o tom v pátek portál The Local.

Vojáci chtěli poslední službu v královské gardě oslavit, proto se ještě před nástupem na hlídku vydali do města popíjet. Jejich nezvyklého chování při ostraze si všimli návštěvníci, neboť vojáci kouřili a bavili se mezi sebou, což předpisy zakazují.

Na místo poté dorazil velitel hlídky, který je předvedl na policejní stanici. Zde se vojáci přiznali k popíjení, ale kvůli opilosti nebyli schopni vypovídat. Test alkoholu, který byl proveden čtyři hodiny po jejich nástupu do služby, ukázal u nejvíce opilého vojáka takřka 1,6 promile alkoholu. To zhruba odpovídá vypití osmi desetistupňových piv. Pro srovnání, řízení s více než jedním promile alkoholu v krvi je ve Švédsku považováno za čin s přitěžujícími okolnostmi.

Lidovky.cz, ČTK