Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédští luteráni posvětili svatby homosexuálů

Magazín

  17:38
STOCKHOLM - Švédská luteránská církev jako údajně první církev na světě schválila možnost uzavírání církevních sňatků mezi osobami stejného pohlaví.

Zřejmě nejslavnější homosexuální pár na světě: Elton John se svým partnerem foto: AFP

Homosexuální páry budou moci být oddávány v kostele jako kdokoli jiný, avšak označení "manželství" bude i nadále ponecháno jen heterosexuálním svazkům.

"Jsme připraveni posvětit registrovaná partnerství osob stejného pohlaví," potvrdil agentuře TT biskup Claes-Bertil Ytterberg. Výsledek zprávy, na jejímž základě církev ke změně postoje dospěla, bude oficiálně prezentován již příští týden.

Dosud mohly osoby stejného pohlaví ve Švédsku vstupovat do registrovaných partnerství výhradně prostřednictvím civilních úřadů. Nyní však budou mít obě formy - civilní i církevní - stejnou právní hodnotu.

Skutečnost, že pojem "manželství" bude i nadále vyhrazen jen heterosexuálům, biskup Ytterberg zdůvodnil "dlouhou tradicí spjatou s užíváním výrazu v jeho dosavadním pojetí". Namísto manželství tedy budou církví oddaní gayové a lesbičky v největší skandinávské zemi používat termínu "soužití".
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!