Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět opět pozoroval zatmění Slunce

Magazín

  12:44
PRAHA - Lidé na severu Kanady, v Grónsku, v sibiřské části Ruska, v západním Mongolsku a v Číně upnuli dnes zraky k obloze, aby byli svědky vzácného astronomického jevu - úplného zatmění Slunce. Právě tudy prošel takzvaný pás totality, kde je tento úkaz nejlépe pozorovatelný.

Zatmění Slunce mohli sledovat i lidé v hlavní městě Ruska Moskvě. foto: SERGEY SHAKHIDJANIAN AFP

Úplné zatmění slunce mohli v novém tisíciletí sledovat Číňané poprvé.

Úplné zakrytí slunečního kotouče Měsícem začalo v 11:11 SELČ nad arktickými oblastmi Kanady a skončilo ve 13:21 SELČ nad východní Čínou. Nejdéle trvalo zatmění nad severním Ruskem - Slunce zde úplně zmizelo z oblohy na dvě minuty a 27 sekund. Celkový dojem z jedinečné podívané na Sibiři částečně pokazil jen silný vítr a místy zatažená obloha, uvedly agentury Reuters a AP.
Pákistánská dívka sleduje zatmění slunce v Karáčí.
Českou republiku pás totality minul, před polednem zde však bylo možné vidět zakrytí zhruba čtvrtiny sluneční plochy. Částečné zatmění mohli lidé sledovat na severovýchodě severoamerického kontinentu a většina Evropy i Asie. Čím blíže byli pásu totality, širokého zhruba 200 kilometrů, tím větší zatmění měli možnost spatřit.
Skupina malých děvčat, sleduje zatmění Slunce na jihovýchodě Číny.
Vzácný jev vyvolal zájem milionů lidí po celém světě. Do ruského Novosibirsku zamířilo 5000 turistů, amatérských i profesionálních astronomů, a pro pozorování zatmění zde bylo připraveno několik desítek teleskopů. "Bývá velmi vzrušující, ale zároveň děsivé, když najednou uprostřed dne padne tma. Proto se za zatměním vypravuje tolik lidí," poznamenal profesor Jay Pasachoff, jenž tento úkaz spatřil už 47krát.
Průběh zatmění Slunce v čínské provincii Gansu.
Během zatmění v Novosibirsku klesla krátce teplota vzduchu a veškeré ptactvo přestalo cvrlikat. Lidé pozorovali zakryté slunce speciálními brýlemi, ale také skrz počítačové diskety či láhve od piva.

K zatmění dochází v době, kdy se Země, Měsíc a Slunce dostanou do jedné přímky. Jelikož Měsíc je čtyřistakrát menší než Slunce, ale také čtyřistakrát blíž Zemi, zabírají tato tělesa při pohledu z naší planety téměř stejnou plochu.

Doba a velikost zatmění se liší v závislosti na místě pozorování. V Česku byly tentokrát nejlepší podmínky na severu a východě země, kde Měsíc zakryl až 26 procent Slunce. Kdo zatmění letos nestihl, bude mít příležitost za tři roky. Příští částečné zatmění Slunce bude možné v Česku sledovat 4. ledna 2011 v dopoledních hodinách, kdy měsíční kotouč zakryje zhruba 79 procent sluneční plochy.

Téměř úplné zatmění bylo v České republice před devíti lety. 11. srpna 1999 překryl Měsíc Slunce z 99 procent. Další úplné zatmění Slunce přijde příští rok 22. července a bude trvat nejdéle v současném století - šest minut a 39 sekund. K vidění bude v Indii, Nepálu, Bangladéši, Barmě, v Číně a nad Tichým oceánem. V Česku nastane úplné zatmění 7. října 2135.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!