21. listopadu 2011 16:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Svět slaví Světový den pozdravů, i bláznivější svátky

Pozdrav (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozdrav (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Pokud vás dnes na ulici budou zdravit úplně cizí lidé, nedivte se. Už 39 let se 21. listopad slaví jako Světový den pozdravů. Vznikl v roce 1973 z iniciativy amerických studentů, bratrů Briana a Michaela MacCormackových, a v jeho rámci by každý člověk měl pozdravit deset lidí.

Bratři McCormackovi se tím světu - a především světovým představitelům - snažili předat poselství, že konflikty je lépe řešit s pomocí komunikace než síly.

Do konce listopadu ještě stihnete:

Jen do konce listopadu se dá ještě stihnout oslava vlastního mimořádného talentu (24. 11.), používání zubních nití (25. 11.) či elektronických pohlednic (29. 11.).

Od té doby se Světový den pozdravů rozšířil do zhruba 180 zemí světa, hlásí se k němu řada světových představitelů, celebrit i více než tři desítky držitelů Nobelovy ceny za mír. Ale vzhledem k nekončícím ozbrojeným konfliktům v mnoha jeho koutech se zdá, že snaha bratří McCormackových příliš úspěšná nebyla a 21. listopad se jen zařadil na seznam zvláštních, divných, bizarních až obskurních dní, které se každoročně slaví.

Den 'mějte se mizerně' už máme za sebou

Například v sobotu 19. listopadu, kdy si svět měl připomenout neradostný stav hygieny Světovým dnem toalet, se slaví také Den "mějte se mizerně". Nevznikl proto, aby lidem připomněl, že ne každý den může být příjemný.

Vyhlásili ho Američané Thomas a Ruth Royovi pro všechny zaměstnance služeb, kteří už mají plné zuby opakování "a mějte se dobře" - i pro všechny, komu přání dobrého dne už leze krkem. Jeho oslava je snadná; stačí v tento den popřát každému co nejpříjemnějším způsobem mizerný den.

Nejkurióznější den? Svátek stárnutí

Z celoročního přehledu by se do deseti nejkurióznějších dní nejspíš nominoval japonský Svátek stárnutí, který se slaví druhé pondělí v lednu.

Jeho smyslem je oslavit a poblahopřát těm, kdo v uplynulém roce překročili dvacítku a pomoct jim pochopit, co znamená přechod do dospělosti. K tomuto dni se váže hrstka tradičních ceremoniálů, ale nakonec dvacetiletí obvykle skončí pitím a slavením v nějakém tom baru.

Hoď to za hlavu, obejmi svou kočku a další

Devátý březen nabízí příležitost pro všechny, kdo se potřebují čehokoli zbavit. Den "hoď to za hlavu" je určený všem, kdo už nechtějí myslet na bývalou přítelkyni, exmilence, pracovní stres, příšerný trapas či cokoli jiného. To všechno má být v tenhle den zapomenuto. A pokud máte pocit, že vás nic takového netrápí, pak se zeptejte přátel, co od vás slyší omílat nejčastěji.

Domácí mazlíčci (ilustrační foto)

13. května se objímají kočky.

Po 20. březnu by mělo přijít (alespoň kalendářní) jaro, a tak je ideální čas poslat pryč symboly zimy. V zemích českých a moravských se vynáší a pálí Morana, ve světě se pálí sněhuláci. Jako první s tím začali ve Švýcarsku, ale už se to ujalo i v USA. Lidé potřebují objímat kočky (pokud na ně tedy nejsou alergičtí) a kočky potřebují být objímány (pokud tedy nejsou divoké). Ti, kdo nemají čas to udělat během celého roku, mají možnost 13. května, kdy se slaví Den "obejmi svou kočku". A pokud majitelé koček chtějí udělat ještě trochu víc, pak mohou v tento den třeba zorganizovat kočičí párty. Věřte nebo ne, slaví se po celém světě.

Den světového orgasmu za mír

V květnu, konkrétně tedy osmého, se také slaví Den památky ztracených ponožek. Každý, kdo tragicky ztratil polovinu svého oblíbeného páru, může v tento den uctít její památku. Prázdnota, jaká po ní v šatníku, šuplíku i botě zbyla, se hned bude zdát o něco menší.

Sex

Den světového orgasmu za mír připadá na 21. prosince.

A pro ty, komu se starost o ztracenou ponožku zdá poněkud přízemní, vznikl v roce 2006 Den světového orgasmu za mír. Připadá na 21. prosince, ovšem trénovat se na něj dá kdykoli. Smyslem je vyslat na Zemi extra dávku pozitivní energie. Takže v podstatě totéž, jako Světový den pozdravů - jen poněkud jinými prostředky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz