Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět sledoval zatmění

Magazín

  19:49
PRAHA - Pozorovatelé noční oblohy z celého světa mohli v noci ze soboty na neděli poprvé po třech letech spatřit úplné zatmění Měsíce. Astronomové očekávali vzhledem k příhodnému času velký zájem, na většině území České republiky však pozorování kazilo nepříznivé počasí.

Zatmění Měsíce. foto: Petr EretČTK

Měsíc se začal skrývat do zemského stínu ve 22.30. Zcela se v něm skryl ve 23.44 a v neděli v 00.58 z něj opět začal vystupovat, což trvalo do 02.11. Zatmění bylo pozorovatelné pouhým okem nebo loveckým triedrem.

Ani při úplném zatmění Měsíc z oblohy zcela nezmizí. I v zemském stínu je totiž stále slabě viditelný. Sluneční paprsky procházející zemskou atmosférou se lámou, a dostávají se tak i do zemského stínu. Protože se v naší atmosféře rozptyluje nejméně červené světlo, měl měsíční kotouč na nebi nevýrazně hnědou až načervenalou barvu.

Zatmění Měsíce nastává, když se Země dostane mezi Měsíc a Slunce. Za Zemí se táhne kuželovitý stín. Když do něj vstoupí Měsíc, potemní. Kdyby obíhal kolem Země ve stejné rovině jako Země kolem Slunce, nastávalo by zatmění každý měsíc při úplňku. Protože je jeho dráha skloněna o pět stupňů, většinou zemský stín mine.

Další zatmění za rok
Na rozdíl od slunečních zatmění, kdy měsíční stín zasáhne jen malou část zemského povrchu a sluneční zatmění je pak pozorovatelné jen z malé části Země, lze měsíční zatmění pozorovat z celé k Měsíci právě přivrácené zemské polokoule - tedy z kteréhokoliv místa na zemském povrchu, jež má v době měsíčního zatmění Měsíc právě nad obzorem.

Zatmění tedy o víkendu mohli pozorovat lidé po celé Evropě, v Africe, Jižní Americe, Asii, na východě Spojených států a Kanady. Nerušené sledování dovolila jasná obloha například nad Britskými ostrovy. Pohled na úplné zatmění si tentokrát nemohli dopřát jen na východě Austrálie, na Novém Zélandu či na Aljašce. Tyto oblasti však zatmění uvidí ještě letos - 28. srpna.

Na příští zatmění viditelné z české kotliny budou muset přátelé noční oblohy čekat téměř rok.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat