Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Svět sledoval zatmění

Zatmění Měsíce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatmění Měsíce. | foto: Petr EretČTK

PRAHA Pozorovatelé noční oblohy z celého světa mohli v noci ze soboty na neděli poprvé po třech letech spatřit úplné zatmění Měsíce. Astronomové očekávali vzhledem k příhodnému času velký zájem, na většině území České republiky však pozorování kazilo nepříznivé počasí.

Měsíc se začal skrývat do zemského stínu ve 22.30. Zcela se v něm skryl ve 23.44 a v neděli v 00.58 z něj opět začal vystupovat, což trvalo do 02.11. Zatmění bylo pozorovatelné pouhým okem nebo loveckým triedrem.

Ani při úplném zatmění Měsíc z oblohy zcela nezmizí. I v zemském stínu je totiž stále slabě viditelný. Sluneční paprsky procházející zemskou atmosférou se lámou, a dostávají se tak i do zemského stínu. Protože se v naší atmosféře rozptyluje nejméně červené světlo, měl měsíční kotouč na nebi nevýrazně hnědou až načervenalou barvu.

Zatmění Měsíce nastává, když se Země dostane mezi Měsíc a Slunce. Za Zemí se táhne kuželovitý stín. Když do něj vstoupí Měsíc, potemní. Kdyby obíhal kolem Země ve stejné rovině jako Země kolem Slunce, nastávalo by zatmění každý měsíc při úplňku. Protože je jeho dráha skloněna o pět stupňů, většinou zemský stín mine.

Další zatmění za rok
Na rozdíl od slunečních zatmění, kdy měsíční stín zasáhne jen malou část zemského povrchu a sluneční zatmění je pak pozorovatelné jen z malé části Země, lze měsíční zatmění pozorovat z celé k Měsíci právě přivrácené zemské polokoule - tedy z kteréhokoliv místa na zemském povrchu, jež má v době měsíčního zatmění Měsíc právě nad obzorem.

Zatmění tedy o víkendu mohli pozorovat lidé po celé Evropě, v Africe, Jižní Americe, Asii, na východě Spojených států a Kanady. Nerušené sledování dovolila jasná obloha například nad Britskými ostrovy. Pohled na úplné zatmění si tentokrát nemohli dopřát jen na východě Austrálie, na Novém Zélandu či na Aljašce. Tyto oblasti však zatmění uvidí ještě letos - 28. srpna.

Na příští zatmění viditelné z české kotliny budou muset přátelé noční oblohy čekat téměř rok.

, ,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ TVŮRCE KÓDU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 95 000 Kč