Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světlo z bývalých dvojčat zmátlo tisíce migrujících ptáků, podívejte se

Magazín

  8:37
NEW YORK - Neobvyklý úkaz v podobě dvou sloupců světla namířených k zemi viděli v sobotu někteří pozorovatelé dočasného památníku, který se každoročně 11. září rozsvěcuje na newyorském Ground Zero na památku obětí teroristického útoku. Ve světle symbolizujícím zničená "dvojčata" Světového obchodního střediska se krouživě pohybovaly tisíce tajemných malých jiskřících objektů. Nakonec se ukázalo, že šlo o ptáky, které nečekané světlo odchýlilo od jejich migračních tras.

Světelný památník na Ground Zero v New Yorku zmátl ptáky foto: Reuters

Jev lze vidět například na tomto videu na serveru YouTube v čase 0:37. Zachytil je například i fotograf Jason Napolitano, který své snímky umístil na server Flickr.

Město dokonce muselo světelnou poctu obětem útoku několikrát vypnout, aby ptákům umožnilo pokračovat v migraci. Celkem prý světelné sloupy uvěznily asi 10.000 ptáků. Podle Johna Rowdena z newyorské ornitologické společnosti to bylo již podruhé, co se něco takového stalo.

Světelný památník na Ground Zero v New Yorku zmátl ptáky

"Jde o shodu různých okolností. Částečně za to mohou meteorologické podmínky, částečně fáze, ve které se nachází měsíc," řekl Rowden časopisu Wired.

New York se nachází uprostřed důležitého migračního koridoru, který ptáci již tisíce let před zimou využívají k přesunu na jih, uvedl časopis. Během podzimních nocí podle něj tak přímo nad městem přelétávají tisíce ptáků, aniž by si toho jeho obyvatelé obvykle všimli.Ptáci se při navigaci spoléhají na různé "vnitřní kompasy", které se řídí geomagnetickými poli země a světlem slunce, měsíce a hvězd. V den devátého výročí tragické události byl nový měsíc jen dva dny po úplňku a příliš nezářil. Ptáci se v takovém případě řídí svitem hvězd, části dolního Manhattanu, kde stávala dvojčata, ale byly zatažené. Ptáci tak snadno byli zmateni světelnými sloupy. Vlétli do nich a kroužili uvnitř, dokud město světlo nenechalo vypnout a nevysvobodilo je.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat