Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slaví se Světový den vody. Otevřou se prostory nádrží i vodohospodářských firem

Magazín

  7:42
PRAHA - Vodohospodáři v Česku připravili desítky akcí spojených s oslavami Světového dne vody, který připadá na čtvrtek. Zájemci mohou navštívit například běžně nepřístupné prostory přehradních nádrží nebo laboratoře a areály vodohospodářských společností. Dozví se také celou řadu údajů o vodě, její distribuci, čištění a kvalitě.
Voda (ilustrační snímek)

Voda (ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Světový den vody se slaví každoročně od roku 1993 jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Podle českých vodohospodářských organizací potřeba zachovat dostatečné množství zdrojů vody v dobré kvalitě každoročně nabývá na významu i v ČR, a to především v souvislosti se stále četnějšími extrémními projevy počasí. „Voda by proto měla být předmětem nejvyššího veřejného zájmu,“ uvedl předseda představenstva Svazu vodního hospodářství ČR Petr Kubala.

V Podolí vystavují historické koupelny a vodovody

Dny otevřených dveří na čistírnách a úpravnách odpadních vod ve čtvrtek pořádá například společnost Severočeské vodovody a kanalizace nebo Povodí Labe, další akce jsou plánované na víkend. Své brány otevře třeba stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči, v pražském Podolí si mohou lidé prohlédnout vybavení koupelny z 30. let minulého století či příklady vodovodů z historie. Povodí Odry představí zájemcům přehrady Slezská Harta, Kružberk, Morávka a Žermanice.

Vyvolávači pitné vody. Tisíce lidí budou po celém světě tančit za pitnou vodu

Každoročně u příležitosti Světového dne vody a Světového meteorologického dne pořádá Den otevřených dveří i Český hydrometeorologický ústav. Lidé se budou moci seznámit s prací meteorologů v sobotu v Praze-Komořanech, Praze-Libuši a na pobočkách v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Přehled akcí spojených se Světovým dnem vody je k dispozici na informačním webu o vodě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!