2. února 2010 15:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Svišť Phil spatřil svůj stín, Ameriku čeká ještě šest týdnů zimy

Meteorolog - svišť Phil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meteorolog - svišť Phil | foto: ČTK

PUNXSUTAWNEY Severní Ameriku čeká ještě šest týdnů tuhých mrazů. Neoznámil to však žádný renomovaný expert z meteorologického ústavu, nýbrž populární svišť Phil z pensylvánského městečka Punxsutawney, které je považováno za hlavní město počasí.

Tradiční předpovídání počasí u sviští nory na Goblerově vršku v Punxsutawney pořádá místní sviští klub každoročně na Hromnice, tedy 2. února. Tato akce vychází ze 123 let staré německé legendy: pokud svišť (nebo jiné zvíře, které upadá do zimního spánku) na Hromnice spatří svůj stín, zima potrvá ještě šest neděl. Pokud stín není vidět, přijde jaro dříve. Letos Phil svůj stín uviděl, mrazy tedy Američany ještě nějakou dobu potrápí.

Letos se na Philovu předpověď přišlo podívat 13.000 diváků. Ceremoniál v tu chvíli přenášely televizní a rozhlasové stanice po celých Spojených státech.

Meteorolog - svišť Phil

Od roku 1887 prý Phil předpověděl šestitýdenní zimu téměř stokrát. Z devíti let však chybějí záznamy. Celou dobu prý oznamuje počasí stále stejné zvíře. Každé jaro si totiž podle pověsti lokne kouzelného punče, který ho ochrání před smrtí.

Z původně místní slavnosti s recesistickými rysy se časem vyvinula komerčně úspěšná záležitost. Punxsutawney, horské městečko se 6500 obyvateli asi 100 kilometrů od Pittsburghu, se díky ní stává cílem mnoha turistů, které lákají i různé doprovodné události, jako trhy, zábavy, plesy a slavnosti.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!