Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Svišť Phil spatřil svůj stín, Ameriku čeká ještě šest týdnů zimy

Meteorolog - svišť Phil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meteorolog - svišť Phil | foto: ČTK

PUNXSUTAWNEY Severní Ameriku čeká ještě šest týdnů tuhých mrazů. Neoznámil to však žádný renomovaný expert z meteorologického ústavu, nýbrž populární svišť Phil z pensylvánského městečka Punxsutawney, které je považováno za hlavní město počasí.

Tradiční předpovídání počasí u sviští nory na Goblerově vršku v Punxsutawney pořádá místní sviští klub každoročně na Hromnice, tedy 2. února. Tato akce vychází ze 123 let staré německé legendy: pokud svišť (nebo jiné zvíře, které upadá do zimního spánku) na Hromnice spatří svůj stín, zima potrvá ještě šest neděl. Pokud stín není vidět, přijde jaro dříve. Letos Phil svůj stín uviděl, mrazy tedy Američany ještě nějakou dobu potrápí.

Letos se na Philovu předpověď přišlo podívat 13.000 diváků. Ceremoniál v tu chvíli přenášely televizní a rozhlasové stanice po celých Spojených státech.

Meteorolog - svišť Phil

Od roku 1887 prý Phil předpověděl šestitýdenní zimu téměř stokrát. Z devíti let však chybějí záznamy. Celou dobu prý oznamuje počasí stále stejné zvíře. Každé jaro si totiž podle pověsti lokne kouzelného punče, který ho ochrání před smrtí.

Z původně místní slavnosti s recesistickými rysy se časem vyvinula komerčně úspěšná záležitost. Punxsutawney, horské městečko se 6500 obyvateli asi 100 kilometrů od Pittsburghu, se díky ní stává cílem mnoha turistů, které lákají i různé doprovodné události, jako trhy, zábavy, plesy a slavnosti.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....