27. dubna 2014 6:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Švýcarská obec chce najmout poustevníka

Poustevník. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poustevník. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERN Neobvyklou pracovní pozici nabízí malá švýcarská obec Rüttenen nedaleko hlavního města Bern. Za účelem provozu a údržby poutního místa v Rokli svaté Vereny hledá poustevníka či poustevnici. Informoval o tom deník Neue Zürcher Zeitung.

Podle požadavků uvedených v inzerátu by měl být uchazeč o zaměstnání optimisticky naladěný, věřící, psychicky i fyzicky odolný člověk, který se rád setkává s lidmi. Náplní jeho práce by byla hlavně údržba areálu, pomoc při svatbách a křtech a kontakt s návštěvníky. Nástup je možný od 1. července, nabízený plat činí zhruba 1000 franků (asi 22 500 korun).

Starosta městečka však upozorňuje, že novodobý poustevník nemůže být oproti očekávání příliš velkým milovníkem samoty. Hledají prý spíše člověka otevřeného a komunikativního. Musí totiž počítat se značným zájmem ze strany návštěvníků oblíbené rokle.

Žádný čas na modlitby

Právě kvůli příliš intenzivnímu turistickému ruchu opustila po pěti letech své zaměstnání poslední poustevnice Verena Dubacherová. Její předchůdce tu přitom vydržel plných 30 let. I on si však prý v posledních letech stěžoval na to, že nemá již téměř čas na modlitby a stal se spíše turistickou atrakcí.

Pracovním benefitem může být pro mnohé vědomí, že pokračují v 600 let staré tradici. Tak dlouho totiž zaměstnává obec v kantonu Solothurn vlastního poustevníka. Poustevna tu však podle legend vznikla již mnohem dříve. Svatá Verena sem údajně přišla v roce 300 z Egypta. Starala se tu prý o nemocné a učila mladé dívky křesťanské lásce.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.