Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Švýcarské dráhy vymazaly střední Evropu z mapy

Kanceláře SBB v Bernu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanceláře SBB v Bernu. | foto: Reprofoto

BERN Trapný "přehmat" se podařil švýcarským drahám SBB. Železniční společnost si dělala reklamu mapkou Evropy, z níž vymazala Polsko, Česko a další státy střední a východní Evropy. Německo tak na vyobrazení sahá až k ruským hranicím.

Švýcarský server Bund uvedl, že proti tomu už protestovalo polské velvyslanectví v Bernu. Dráhy se omluvily a chystají nápravu.

Mapka zdobila zadní stránku obalu, v němž dráhy kupujícím vydávají mezinárodní jízdenky. Je na ní glóbus, na němž celou střední Evropu zaplňuje Německo. To dosahuje až k ruským hranicím, tedy spíš k někdejším sovětským. Na mapě totiž chybí i postsovětské republiky.

Vyobrazení pobouřilo jednoho Poláka. Obrátil se proto na polské velvyslanectví v Bernu, které pak u vedení drah proti reklamě protestovalo.

Podle zástupce ambasády připomíná obrázek rozdělení Evropy z dob druhé světové války. "Na to jsme velmi citliví," řekl polský představitel serveru. Podle Bundu společnost SBB svou reklamou nechala znovu ožít nejtemnější evropskou kapitolu 20. století.

Firma se polskému velvyslanectví už omluvila. Mluvčí SBB uvedl, že to nebyl zlý úmysl. Obrázek podle něj jen znázorňuje "nafukovací míč v designu abstraktního globusu".

Mluvčí dodal, že osoby, které byly za reklamu zodpovědné, nevzaly v potaz historické pozadí. Nedošlo jim tak prý, že by "abstraktní balón" mohl ranit city státních příslušníků Polska a dalších vymazaných zemí.

Obálek s globusem byly připraveny stovky tisíc. Podle mluvčího už je dál dráhy tisknout nebudou. V příštích týdnech vytvoří jiné. Polské velvyslanectví zatím neuvedlo, zda je s odpovědí spokojeno. Uznává ale, že to od drah pravděpodobně nebyla schválnost.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť
Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť

Minulý a letošní rok znásobil potřeby na kvalitní a stabilní připojení. Pracujeme a učíme se z domova, streamujeme videa, hrajeme online hry,...