29. března 2017 7:55 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‚J‘ není křestní jméno, rozhodl švýcarský soud. Rodiče ho dítěti nemohli dát

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

CURYCH J není křestní jméno. S odvoláním na „nejlepší zájem dítěte“ o tom rozhodl švýcarský soud, který tak potvrdil dřívější rozhodnutí curyšského matričního úřadu. Informoval o tom server 20minuten.

Švýcarští rodiče mohou svým dětem dát křestní jméno v podstatě podle svého přání. Jedinou podmínkou je, aby „zjevně neporušovalo zájmy dítěte“. Podle curyšského soudu byla snaha rodičů dát své dceři jako čtvrté z křestních jmen písmeno J v rozporu právě s tímto ustanovením v zákoně.

Soud odmítl argument rodičů, kteří chtěli neobvyklým jménem uctít oba praprarodiče svého dítěte - Josefa a Johannu. Podle soudu mohli zvolit uznávané jméno Jo, a vyhnout se tak problémům.

Soudce neuznal ani další argument, podle kterého chtěl pár jméno své dcery vyslovovat jako „džej“. V němčině se totiž J vyslovuje jako „jot“, což by vedlo podle soudu k častým zmatkům. Lidé by navíc měli tendenci dávat za J tečku, ačkoli by se nejednalo o zkratku, uvádí rozsudek, který přání rodičů označuje za „nesmyslné“. „Celkově se volba jména v podobě jediného písmena zdá být hříčkou rodičů dítěte, která není hodna ochrany,“ uvedl soud.

V minulosti švýcarské soudy s odkazem na stejné ustanovení v zákoně odmítly například jména Wiesengrund (v překladu Louka) či Djonatan, které je fonetickým přepisem anglického jména Jonathan.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!