Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tábor Putinovy mládeže

Mládež se učí opěvovat ruského prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mládež se učí opěvovat ruského prezidenta. | foto: ČTK

MOSKVA Na břehu jezera Seliger pět hodin jízdy na sever od Moskvy se nyní 10 tisíc mladých lidí učí, proč je prezident Vladimir Putin tak úžasným vůdcem a proč jsou jeho protivníci tak špatní.

Tábor vypadá jako všechny ostatní letní tábory, avšak táborníci v červených tričkách se v něm nesoustředí pouze na kanoistiku a navlékání korálků. Přijeli sem, aby se z nich stala nová ruská generace boháčů a politických vůdců. A navíc se zde naučí, jak se vzepřít opozici, která kritizuje prezidenta Putina.

Dvoutýdenní letní tábor provozuje hnutí Naši, největší mládežnická skupina podporující Kreml, vzdávající hold Putinovi a usilující o propagaci vzkříšeného Ruska jako supervelmoci. Tábory tohoto typu přestaly existovat po pádu komunismu. Nyní se navrací pod záštitou politických stran.

„Během deseti let budeme mít obrovskou síť lidí, kteří budou sdílet naši ideologii a kteří budou vědět, že je Rusko tím správným místem na světě,“ řekl Vasilij Jakemensko, zakladatel mládežnické skupiny.

 Uprostřed tábora vystavěli organizátoři „čtvrť prostitutek“ – jde o obrovské plakáty zobrazující vůdčí osobnosti opozice, jejichž obličeje jsou vmontovány do ženských těl zaujímajících odpudivé pózy. Samozřejmě nechybí podobizna Putinova odpůrce Garriho Kasparova.

 „Nevěděla jsem, kdo tito lidé jsou, dokud jsem sem nepřijela,“ řekla agentuře Reuters dvacetiletá Lena z Petrohradu. „Nyní vím, že jsou to fašisté,“ dodala. Ve slovníku skupiny Naši jsou totiž všichni odpůrci Putina fašisté.

Táborníci začínají den rozcvičkou, poté mají možnost navštěvovat různorodé kurzy a přednášky týkající se například organizace masových veřejných protestů. Naši se také snaží propagovat cudný život mezi svými členy ve věku 14 až 28 let, na druhou stranu ale podporují manželství. Rusko se nyní potýká s poklesem porodnosti, a tak se Naši snaží bojovat i proti tomuto faktu. Čtyřicet mladých párů si tedy na onom táboře řekne své „ano“. „Je důležité jít příkladem. Navíc je to legrace,“ řekl třiadvacetiletý Alexander Zlatmenkov.

 Projekt „naše armáda“ má zase za cíl povzbudit mladé ruské muže, aby se nevyhýbali povinné branné povinnosti. Ortodoxní křesťanské křídlo skupiny Naši pak propaguje „misionářské aktivity mezi mládeží“. Oblíbená jsou rudá trička se slogany podporujícími velikost Ruska či Putina. Táborníci také musí nosit visačky se jmény, které v sobě mají zabudované čipy, jenž kontrolují docházku. Opakované vynechání lekcí pak vede k vyloučení. Stejně tak konzumace alkoholu a klení. Při slavnostním zahájení tábora se Jakemenko údajně opřel do jednoho z účastníků, který byl přistižen, jak kleje. „Chce být vládcem?“ křičel Jakemenko z pódia. „Bude jen příživníkem a zemře ve škarpě!“ Poté byl nešťastný teenager vyloučen za halasné podpory masy táborníků.

 Hnutí Naši nahradilo stejně smýšlející skupinu nazvanou „Jít společně“, která byla zrušena kvůli skandálnímu imagi. Obě tyto skupiny vedl Jakemenko. Naši se velmi rychle rozrůstají a jsou čím dál populárnější. Pro jejich stoupence je členství kombinací vlastenectví se zvyšováním vlastní kvalifikace. Podle jejich mluvčí je jich přes 100 tisíc po celém Rusku.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...