20. listopadu 2007 9:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tak jako v roce 1947...

60 let poté. Mší ve Westminsterském opatství včera vyvrcholila veřejná část oslav diamantové svatby britské královny Alžběty II. a prince Philipa. Na snímku vlevo jsou novomanželé v listopadu 1947, snímek vpravo byl pořízen po 60 letech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 60 let poté. Mší ve Westminsterském opatství včera vyvrcholila veřejná část oslav diamantové svatby britské královny Alžběty II. a prince Philipa. Na snímku vlevo jsou novomanželé v listopadu 1947, snímek vpravo byl pořízen po 60 letech. | foto: AFP

LONDÝN Británie žije velkolepými oslavami diamantové svatby královny Alžběty II. a prince Philipa. Vzpomínkové akce začaly již v neděli a vyvrcholily včerejší mší díkuvzdání ve Westminsterském opatství. Na mši přišlo přes 2000 lidí - tedy stejně jako 20. listopadu 1947, kdy se princezna a vévoda brali.

Královna Alžběta je vůbec první panovnicí v historii Británie, jež oslavila šedesátileté výročí svatby.

Mezi hosty včerejší mše byli vedle členů královské rodiny také všichni žijící ministerští předsedové. Nechyběla tak baronka Margaret Thatcherová, její taktéž konzervativní nástupce John Major i současný labouristický premiér Gordon Brown. Chyběl pouze jeho předchůdce Tony Blair, který je nyní v zahraničí. Královna od roku 1952, kdy nastoupila na trůn po smrti svého otce Jiřího VI., zažila v této funkci 11 premiérů.

Pozváni byli také ti, kteří se zúčastnili svatby před 60. lety, i Philipovi němečtí příbuzní, kteří museli být kvůli tehdejší poválečné situaci ze seznamu hostů vyškrtnuti. Mezi hosty bylo také několik párů, které včera rovněž oslavily diamantové výročí sňatku.
Nejčestnější místo v chrámu hned za královnou a Philipem patřilo následníku trůnu Charlesovi, jeho ženě vévodkyni z Cornwallu a oběma Charlesovým synům, Williamovi a Harrymu. Princ William si na počest svých prarodičů připravil čtení z bible.

Arcibiskup z Canterbury Rowan Williams - šestý muž v tomto úřadu za panování Alžběty II., která je také hlavou anglikánské církve -ve svém kázání řekl, že každý sňatek je věc veřejná, ale některé páry musejí žít více ve středu pozornosti než jiné. Vyzval shromážděné, aby se modlili za královnu, jejího manžela a jejich společný život.

Herečka Judi Denchová přednesla báseň, kterou k slavnostní příležitosti napsal oficiální básník království Andrew Motion. Také jejím námětem byla láska. Stejně jako před 60 lety bylo i včera chmurné, deštivé počasí a veřejnost měla možnost podívat se na obřad v televizi, protože hlavní stanice BBC 1 zařadila do vysílání mši v přímém přenosu.

Soukromá část výročí však pár ještě čeká. Dnes, v den diamantové svatby, odjedou na Maltu, kde žili mezi lety 1949 až 1951 a kterou královna miluje.

Najdete na Lidovky.cz