Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tanzanie zakázala používání plastových tašek, nechce nadále znečišťovat životní prostředí

Plastové tašky a pytlíky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plastové tašky a pytlíky | foto: Shutterstock

Dodoma Tanzanie je ode dneška 34. africkou zemí, kde platí zákon omezující používání plastových tašek. Nově bude tašky zakázáno dovážet, vyrábět i prodávat. Cílem opatření je zastavit znečišťování životního prostředí, informovala agentura AFP.

„Řeknu vám to jasně: po 1. červnu už je vláda nepovolí ani na jediný den a nepřipustí, aby je kdokoliv používal. V zemi nedovolíme žádnou plastovou tašku,“ řekl viceprezident Samia Suluhu Hassan, když v dubnu opatření oznamoval.

Tanzanské úřady zároveň připravily letáky pro turisty, ve kterých upozorňují, že se před vstupem do země turisté musejí všech plastových tašek zbavit. „Vláda doufá, že návštěvníci přijmou určité nepříjemnosti spojené se zákazem plastových tašek, protože jsou si vědomi nutnosti chránit životní prostředí a zachovat naši zemi čistou a krásnou,“ píše se v připravených materiálech.

Podle místních médií bude každý, kdo by plastové tašky vyráběl či dovážel, čelit pokutě jedné miliardy tanzanských šilinků (10,1 milionu Kč) a až dvouletému vězení. Za držení a používání tašky hrozí pokuta až 87 dolarů (2000 Kč) nebo týdenní pobyt za mřížemi. 

Zákony regulující používání plastů už má 127 zemí. Účinnost těchto opatření se však podle AFP značně liší. Za úspěšnou zemi v tomto ohledu bývá považována Rwanda, která ale při zavedení zákonů před více než deseti lety plastové tašky téměř nevyráběla. Keňa, která zákaz zavedla v roce 2017, naopak s velkým množstvím plastu stále bojuje. Podle pracovníků Programu OSN pro životní prostřední (UNEP) je totiž nezbytné v zemi zavést spolu se zákazem také alternativní obaly.

Na světě se ročně vyrobí asi 300 milionů tun plastu, přičemž v oceánech už je asi pět bilionů kusů plastového odpadu, odhadují vědci. Většina z těchto odpadků jsou výrobky na jedno použití.

Evropská unie na konci loňského roku schválila směrnici, která má na jejím území zakázat mimo jiné používání některých plastových jednorázových výrobků. Od začátku roku 2018 také české obchody nesmějí nabízet plastové tašky zdarma.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...