29. prosince 2011 14:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tarzanův šimpanz prý nemohl žít 80 let

Šimpanz Cheetah ve filmu Tarzan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz Cheetah ve filmu Tarzan. |

PALM HARBOR Zpráva o smrti Tarzanova šimpanze vzbuzuje velké pochybnosti. Podle floridského zvířecího útulku bylo lidoopovi jménem Cheetah 80 let. Zoologové ale tvrdí, že by muselo jít o nejstaršího šimpanze všech dob. Obvykle se totiž dožívají 40 až 60 let.

V médiích po celé světě se objevují otazníky nad identitou uhynulého zvířete stejně jako nad tím, jakého se lidoop skutečně dožil věku.

Ředitelka útulku Debbie Cobbová ve středu uvedla, že šimpanz, který hrál Cheetah, pošel 24. prosince na selhání ledvin. Zvířeti prý bylo 80 let.

Šimpanz Cheetah, který ve 30. letech minulého století ztvárnil ve filmech o Tarzanovi opičího přítele titulníhohrdiny, zemřel v útulku pro zvířata na Floridě.

ČTĚTE TAKÉ:


Zoologové ale poukazují na to, že by se dožil extrémně vysokého věku; možná by šlo o nejstaršího šimpanze všech dob. Šimpanzi se v zajetí obvykle dožívají 40 až 60 let. Lion Country Safari v Loxahatchee na Floridě chová šimpanze, kterému je údajně okolo 73 let.

Ve filmu se prý vystřídalo několik šimpanzů

Některé hollywoodské zdroje navíc uvedly, že šimpanz jménem Jiggs nebo Mr. Jiggs, který hrál ve 30. letech roli Cheetah, pošel už v roce 1938. Ve filmech se po boku Tarzana vystřídalo několik lidoopů.

Cheetah se objevil v několika snímcích ze série o Tarzanovi z 30. a 40. let, ve které titulní roli hrál Johnny Weissmuller. Postava šimpanze sloužila k odlehčení filmů a jejím hlavním posláním bylo zprostředkovat kontakt mezi Tarzanem a ostatními zvířaty. Ředitelka floridského útulku ve středu uvedla, že filmový veterán se dostal do jejich zařízení v 60. letech. Prý ho její prarodiče získali přímo od Weissmullera. Své tvrzení ale nedoložila žádnými dokumenty - podle ní v roce 1995 shořely při požáru.

Pochybnosti o představiteli Cheetah se neobjevují poprvé. V roce 2008 spisovatel R.D. Rosen odhalil, že se primát, který žije v Palm Springs a je vydáván za předválečnou filmovou hvězdu, narodil kolem roku 1960. I současný případ je podle něj podvodem, na kterém se mělo vydělat. "Obávám se, že všichni šimpanzi, kteří se objevili na plátně s Weissmullerem a O'Sullivanovou, jsou už dávno mrtví," uzavřel Rosen.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz