24. února 2016 6:59 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tatobitská lípa usiluje o evropský primát, zatím je druhá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tatobitská lípa usiluje o evropský primát, zatím je druhá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatobitská lípa usiluje o evropský primát, zatím je druhá | foto: Wikipedia

TATOBITY (SEMILSKO( Tisíciletá lípa z Tatobit na Semilsku reprezentuje Českou republiku v soutěži o evropský strom roku. Do dnešních 15:00 získala 31 325 hlasů a byla druhá za maďarským dubem z Bátaszéku, za nímž zaostávala o zhruba 13 400 hlasů.

„Do ukončení hlasování zbývá ještě týden, od 23. do 29. února však už bude hlasování tajné a na webových stránkách www.treeoftheyear.org už průběžné počty hlasů zveřejňovány nebudou,“ informovala Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je členem pořádajícího sdružení Environmental Partnership Association.

České stromy nejsou v soutěži o evropský strom roku poprvé, v předchozích pěti ročnících se umístily na pátých místech a byl mezi nimi i dub z Liberecka. „Letos s tatobitskou lípou míříme výš a věříme, že ji čeští fanoušci podpoří,“ uvedla Krůpová. Loni bylo k vítězství potřeba téměř 60.000 hlasů. O evropský primát letos soutěží stromy z 15 zemí. Na třetím místě je zatím v letošním hlasování dubo-borovice v španělském Canicose. Na vítězný strom čeká finanční odměna určená na odborné ošetření nebo výsadbu v jeho okolí.

Slavnosti lípy

Nominaci do evropské soutěže si lípa z Tatobit vysloužila tím, že se loni stala českým stromem roku. O lípě se traduje, že je tisíciletá. Odborníci ale odhadují její stáří na 650 let. „Lípa je symbolem naší obce, ale také symbolem zodpovědnosti a vztahu místních obyvatel k historii a přírodě. Váže se k ní spousta pověstí,“ řekla starostka Tatobit Lenka Malá.

O lípě vzniklo mnoho povídek, písní a básní. „Každý rok pořádáme Slavnosti lípy a k 500. výročí obce sehrály místní děti také divadelní hru,“ dodala starostka. V národní soutěži získala obec peníze na ošetření stromu a vysadit za ně chce také alej, která spojí Tatobity s osadou Žlábek. Sázet by se mělo 65 lip.

ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!