Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Po tragédii přišla dobrá zpráva. Tatuova matka je březí

Gorilí matka Kijivu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí matka Kijivu | foto: ČTK

PRAHA Nejmladší potomek pražského gorilího páru Kiburi nezůstane po pátečním uhynutí bratra Tatua možná dlouho sám. Matka Kijivu je opět březí, oznámila pražská zoo. Současně zahrada dementovala zprávy, podle kterých měla být v očekávání ve Španělsku žijící dcera Kijivu Moja.

V médiích a na sociálních sítích se dříve objevila zpráva, že gorilí samička Moja, která od loňského podzimu žije ve španělském Cabárcenu, je březí. "Tato informace však není správná. Že Moja dosud nezabřezla, nám včera znovu potvrdil hlavní veterinář cabárcenské zoo Santiago Borragán," sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Na rozdíl od Moji je ale znovu březí její matka, devatenáctiletá Kijivu. "Předpokládáme, že porodit by mohla na sklonku tohoto roku," dodal Bobek.

ČTĚTE TAKÉ:


Tatu ožije v Národním muzeu. Zahájí výstavu Archa Noemova
Tragicky uhynulého gorilího samečka Tatua si budou moci lidé prohlédnout v Národním muzeu. Gorilí mládě se stane součástí výstavy Archa Noemova, která bude zahájena na počátku příštího roku. Exemplář bude poté vystaven v nových expozicích zrekonstruované Historické budovy Národního muzea.

"Národní muzeum přijalo nabídku Zoologické zahrady Praha a příští týden převezme do svých sbírek k vědeckým účelům tělíčko tragicky uhynulého gorilího samečka Tatua," píše muzeum na svých stránkách.

Exemplář mladé gorily bude převezen do depozitářů, kde bude ošetřen, změřen a fotograficky zdokumentován. Vědečtí pracovníci také Tatuovi odeberou vzorek DNA, který bude sloužit k vědeckým a vzdělávacím úkolům. Jeho tělo pak vypreparují.

"Preparace mláděte gorily je mnohem náročnější úkol, než postavení dermoplastického exponátu dospělého jedince. Bude třeba opatrně stáhnout a konzervovat kůži a vypreparovat a očistit kostru. Zde může situaci komplikovat ještě neúplná osifikace kostí mláděte," říká Jiří Moravec, vedoucí Zoologického oddělení Národního muzea.

Sameček Tatu, bratr Moji.

Sameček Tatu, bratr Moji.

Podle něj bude nutné vyrobit nebo zakoupit věrný model těla, na který se potom kůže namontuje. "Celý proces bude trvat několik měsíců. Před započetím prací však může být tělo mladé gorily uloženo v mrazicím boxu," vysvětlil Moravec.

Gorilí samec Tatu tak nebude první, který bude v prostorách Národního muzea vystaven. Pracovníci muzea od zoologických zahrad převzali v minulosti celou řadu zvířat. Preparáty mnohých z nich mohli návštěvníci donedávna spatřit v Historické budovy Národního muzea, ta nyní prochází rekonstrukcí.

Tano nejprve poputuje do Nové budovy Národního muzea, kde se stane součástí výstavy Archa Noemova, ta bude zahájena na začátku roku 2013. Poté se přesune do nových expozic zrekonstruované Historické budovy.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...