Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po tragédii přišla dobrá zpráva. Tatuova matka je březí

Magazín

  14:29aktualizováno  15:29
PRAHA - Nejmladší potomek pražského gorilího páru Kiburi nezůstane po pátečním uhynutí bratra Tatua možná dlouho sám. Matka Kijivu je opět březí, oznámila pražská zoo. Současně zahrada dementovala zprávy, podle kterých měla být v očekávání ve Španělsku žijící dcera Kijivu Moja.

Gorilí matka Kijivu foto: ČTK

V médiích a na sociálních sítích se dříve objevila zpráva, že gorilí samička Moja, která od loňského podzimu žije ve španělském Cabárcenu, je březí. "Tato informace však není správná. Že Moja dosud nezabřezla, nám včera znovu potvrdil hlavní veterinář cabárcenské zoo Santiago Borragán," sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Na rozdíl od Moji je ale znovu březí její matka, devatenáctiletá Kijivu. "Předpokládáme, že porodit by mohla na sklonku tohoto roku," dodal Bobek.

ČTĚTE TAKÉ:

Tatu ožije v Národním muzeu. Zahájí výstavu Archa Noemova
Tragicky uhynulého gorilího samečka Tatua si budou moci lidé prohlédnout v Národním muzeu. Gorilí mládě se stane součástí výstavy Archa Noemova, která bude zahájena na počátku příštího roku. Exemplář bude poté vystaven v nových expozicích zrekonstruované Historické budovy Národního muzea.

"Národní muzeum přijalo nabídku Zoologické zahrady Praha a příští týden převezme do svých sbírek k vědeckým účelům tělíčko tragicky uhynulého gorilího samečka Tatua," píše muzeum na svých stránkách.

Exemplář mladé gorily bude převezen do depozitářů, kde bude ošetřen, změřen a fotograficky zdokumentován. Vědečtí pracovníci také Tatuovi odeberou vzorek DNA, který bude sloužit k vědeckým a vzdělávacím úkolům. Jeho tělo pak vypreparují.

"Preparace mláděte gorily je mnohem náročnější úkol, než postavení dermoplastického exponátu dospělého jedince. Bude třeba opatrně stáhnout a konzervovat kůži a vypreparovat a očistit kostru. Zde může situaci komplikovat ještě neúplná osifikace kostí mláděte," říká Jiří Moravec, vedoucí Zoologického oddělení Národního muzea.

Sameček Tatu, bratr Moji.

Podle něj bude nutné vyrobit nebo zakoupit věrný model těla, na který se potom kůže namontuje. "Celý proces bude trvat několik měsíců. Před započetím prací však může být tělo mladé gorily uloženo v mrazicím boxu," vysvětlil Moravec.

Gorilí samec Tatu tak nebude první, který bude v prostorách Národního muzea vystaven. Pracovníci muzea od zoologických zahrad převzali v minulosti celou řadu zvířat. Preparáty mnohých z nich mohli návštěvníci donedávna spatřit v Historické budovy Národního muzea, ta nyní prochází rekonstrukcí.

Tano nejprve poputuje do Nové budovy Národního muzea, kde se stane součástí výstavy Archa Noemova, ta bude zahájena na začátku roku 2013. Poté se přesune do nových expozic zrekonstruované Historické budovy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!