12. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Těhotná v tramvaji. Proč nás nepustíte sednout?

Interiér tramvaje KT8D5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér tramvaje KT8D5. | foto: ČTK

Mladá žena s velkým těhotenským břichem se v metru přidržuje madla a do toho se snaží ukočírovat malou dceru, kterou drží za ruku. Všechna místa jsou obsazená, přímo pod jejím břichem sedí mladík se sluchátky v uších, vedle si čte noviny čtyřicátnice. Jakmile se ve stanici uvolní dvě místa za ní, rychle je obsadí muži v oblecích. Nikoho nenapadne jí pustit sednout a takhle to trvá po celou jízdu.

I když jsou Němci vyspělý národ, životem v Berlíně zjišťuji, že se v mnohém můžou učit od Čechů. Od smyslu pro humor po ohleduplné chování v dopravních prostředcích. Výše popsaná scéna není smyšlená: hlavní roli v ní hraje moje kamarádka Eva, která se v berlínském SBahnu projížděla v osmém měsíci.

A z místních jsme si nakonec už dělaly legraci, jak nepokrytě ignorovali velké břicho. Není to nic zvláštního: tento obrázek tady (nejen) v dopravních prostředcích vídám běžně. Němci se prostě nezvedají.

Potvrdila mi to i těhotná kamarádka Lenka, která říká, že ji s břichem nepustil sednout dobrovolně skoro nikdo. Čím to je? Jak jsem se dozvěděla, lidé tu prý čekají, až si dotyčná sama řekne. Takže jde o kulturní rozpor, protože my Češi jsme zase vychovaní tak, že si málokdy říkáme o místo, pokud zrovna neomdléváme nebo nejsme agilními důchodci.

Za mě tyhle situaci řeší Kryštof - sám se v metru vrhá sebejistě k místu, i když je obsazené. Což pasažéry většinou nenechá chladnými. Je to zvláštní, že i v takových maličkostech se projevují kulturní rozdíly. Pokaždé, když přijedu do Prahy, tak je pro mě nezvyk, že se lidé automaticky zvedají nejen kvůli těhotným, důchodcům, nemocným ale třeba i matkám s většími dětmi. Rozhodně se mi ale líbí víc český přístup.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Veronika Jonášová