Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těhotná žena aneb Neříkejte mi mamino…

Magazín

  7:00
Už zanedlouho se nám narodí druhé miminko, odešla jsem po třech letech v práci na svou druhou mateřskou. Málokdo mi ale věří, že mám chvíli před porodem, protože nemám moc velké břicho (stejně jako před pěti lety s Kryštofem). Jsem za to ráda, ale má to i své nevýhody.
Přebalování – ilustrační foto

Přebalování – ilustrační foto foto: Shutterstock

Kromě toho, že si neužívám moc těhotenských ohledů, má mnoho lidí především v Česku tendenci to komentovat. A tak od úplně cizích lidí slýchám nevyžádané rozumy. Třeba v dětském obchodě, kde jsem si vybírala těhotenské kalhoty.

„Ale na tohle máte čas, to se vybírá až ke konci, až vám vyroste břicho,“ zastavila mě agilní prodavačka. „Jsem v 8. měsíci,“ opáčila jsem a už „to jelo“. „Cože, to není normální. To určitě máte nějaký malý dítě, ne? Nebo nemáte něco s plodovou vodou, máte jí málo? „Blanko, pojď se podívat,“ volala pak na kolegyni bezostyšně.“

Kdybych byla prvorodička, možná by mě to vyděsilo. Napadlo mě, že lidi jsou občas netaktní a říkají těhotným věci, které se jich můžou dotknout v tomhle citlivém období. A protože jsou teď na internetu populární seznamy, i já jedním přispěju. Obsahuje věty, které vadí mně nebo mým těhotným kamarádkám a které bych radila radši při setkání s nastávajícími maminkami vynechat.

Deset vět, co neříkat matkám:

 1. Nazdar mamino! (i v těhotenství máme stále jméno)
 2. Proboha, kdo ti to udělal? („kdo je otec“ zní líp)
 3. Tohle už není (pořad, film, četba) pro tebe, vždyť jsi těhotná! (to, že jsme těhotné neznamená, že budeme číst jen mimi- baby weby, šišlat a háčkovat výbavičku)
 4. To tě už nemusí zajímat, ty už budeš mít jiný starosti, kojení a tak! (při diskusi v práci )
 5. To vaše jméno na miminko je tak trochu zvláštní (jakékoliv negativní názory na jméno nesdělujte)
 6. Ty máš tak malé břicho, nemáš nějaký problém? / Ty máš tak velké břicho, to není možný!
 7. Vyber si tohle, na písek a s kočárkem je to ok! (v obchodě, když se rozhodujete, zda si pořídit sexy model nebo nevýrazný hnědý hadr bez střihu)
 8. „Spravila ses, ty nohy budeš pak muset vycvičit!“ případně „Tys nám ale narostla!“ ( to víme i bez vás)
 9. Vypadáš v tom jako přepásaný medvěd! (když si vezmete tuniku s páskem a chystáte se na večeři)
 10. Porod byl hrůza, nezávidím ti! (od zkušené kamarádky) Porod přežil každý, ty z toho naděláš! (od nezkušené kamarádky)

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....