Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Těhotná žena aneb Neříkejte mi mamino…

Přebalování – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přebalování – ilustrační foto | foto: Shutterstock

Už zanedlouho se nám narodí druhé miminko, odešla jsem po třech letech v práci na svou druhou mateřskou. Málokdo mi ale věří, že mám chvíli před porodem, protože nemám moc velké břicho (stejně jako před pěti lety s Kryštofem). Jsem za to ráda, ale má to i své nevýhody.

Kromě toho, že si neužívám moc těhotenských ohledů, má mnoho lidí především v Česku tendenci to komentovat. A tak od úplně cizích lidí slýchám nevyžádané rozumy. Třeba v dětském obchodě, kde jsem si vybírala těhotenské kalhoty.

„Ale na tohle máte čas, to se vybírá až ke konci, až vám vyroste břicho,“ zastavila mě agilní prodavačka. „Jsem v 8. měsíci,“ opáčila jsem a už „to jelo“. „Cože, to není normální. To určitě máte nějaký malý dítě, ne? Nebo nemáte něco s plodovou vodou, máte jí málo? „Blanko, pojď se podívat,“ volala pak na kolegyni bezostyšně.“

Kdybych byla prvorodička, možná by mě to vyděsilo. Napadlo mě, že lidi jsou občas netaktní a říkají těhotným věci, které se jich můžou dotknout v tomhle citlivém období. A protože jsou teď na internetu populární seznamy, i já jedním přispěju. Obsahuje věty, které vadí mně nebo mým těhotným kamarádkám a které bych radila radši při setkání s nastávajícími maminkami vynechat.

Deset vět, co neříkat matkám:

  1. Nazdar mamino! (i v těhotenství máme stále jméno)
  2. Proboha, kdo ti to udělal? („kdo je otec“ zní líp)
  3. Tohle už není (pořad, film, četba) pro tebe, vždyť jsi těhotná! (to, že jsme těhotné neznamená, že budeme číst jen mimi- baby weby, šišlat a háčkovat výbavičku)
  4. To tě už nemusí zajímat, ty už budeš mít jiný starosti, kojení a tak! (při diskusi v práci )
  5. To vaše jméno na miminko je tak trochu zvláštní (jakékoliv negativní názory na jméno nesdělujte)
  6. Ty máš tak malé břicho, nemáš nějaký problém? / Ty máš tak velké břicho, to není možný!
  7. Vyber si tohle, na písek a s kočárkem je to ok! (v obchodě, když se rozhodujete, zda si pořídit sexy model nebo nevýrazný hnědý hadr bez střihu)
  8. „Spravila ses, ty nohy budeš pak muset vycvičit!“ případně „Tys nám ale narostla!“ ( to víme i bez vás)
  9. Vypadáš v tom jako přepásaný medvěd! (když si vezmete tuniku s páskem a chystáte se na večeři)
  10. Porod byl hrůza, nezávidím ti! (od zkušené kamarádky) Porod přežil každý, ty z toho naděláš! (od nezkušené kamarádky)

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...