Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Těhotná žena vybrala stovky starých lékárniček, do Afriky ale asi nedorazí

Dobrovolnické centrum v Ústí and Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrovolnické centrum v Ústí and Labem | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Petra Langová se během těhotenství nudila, a tak se rozhodla zorganizovat sbírku a vybrat staré autolékárničky, které měla organizace Adra odvézt jako humanitární pomoc do Afriky. Podařilo se jí shromáždit na 500 lékárniček, o které ale podle ní nemá nikdo zájem. Organizace Adra to však popírá. S Langovou se prý nepodařilo dojednat termín převozu.

"Protože jsem byla těhotná, tak jsem měla čas trávit hodiny obesíláním a organizací," říká Langová. Nakonec se jí podařilo vybrat zhruba 500 starých autolékárniček. "Opravdu to nebylo snadné to v sedmém měsíci organizovat," dodává.

O vybrané lékárničky ale občanská sdružení prý ztratila zájem. "I přes urgence a sliby si je prostě nikdo nechce přijet vyzvednout. Adra nekomunikuje, jen před týdnem slibovali," tvrdí organizátorka sbírky. Sdružení Adra mělo vybrané lékárničky odvézt do keňského města Itibo.

"Svoz lékárniček má na starosti společnost Speed media. Rozhodně odmítáme, že bychom o lékarničky neměli zájem," vyjádřila se pro server Lidovky.cz mluvčí organizace Adra Tereza Svobodová.

'Dobrý skutek po zásluze potrestán'

"Z firmy Speed media mi řekli, že si toho váží, ale nepřijedou. Že je mám rozdat do útulku pro psy," líčí své zkušenosti Langová v e-mailu, který rozeslala médiím.  "V Česku je dobrý skutek po zásluze odměněn... přinejmenším nezájmem," shrnuje Langová.

Barbora Černá z agentury Speed Media tvrdí, že s Langovou se nepodařilo dohodnout termín svozu a z toho důvodu jí bylo řečeno, ať lékárničky doveze do Prahy sama, nebo je zužitkuje jiným dobročinným způsobem.

Lékárniček je hodně

"Je to škoda, ale lékárniček se podařilo vybrat obrovské množství a je velice pravděpodobné, že všechny se do Keni nepodaří dopravit. Proto jsme paní Langové navrhli, aby sesbírané lékárničky využila jinak," řekla serveru Lidovky.cz Černá.

"I přesto, že chápeme, že paní Langová obdivuhodně zorganizovala a provedla sbírku na ústecku pro Keňu, v situaci kdy je materiálu opravdu hodně a doprava by byla velmi komplikovaná, navrhla Speed media alternativní charitativní účel vybraného materiálu," stojí v prohlášení agentury Speed media.

"Hluboce nás mrzí, pokud tento návrh rozčílil, nebo zklamal paní Langovou, nicméně v dané situaci ho považujeme za legitimní a relevantní," stojí ve vyjádření.

Pomáhá i armáda

"Přišlo mi, že lékárničky v Ústí nad Labem nikdo nevybírá. Já jsem byla před porodem bez práce, měla jsem na to čas, tak jsem oslovila dobrovolnické centrum," vysvětlovala svojí aktivitu Langová, která se dosud nikdy v žádné charitě neangažovala. Šlo o autolékárničky, které neodpovídají legislativě, a řidiči je proto začátkem roku museli vyměnit za nové.

Čtěte více

Několik tisíc autolékárniček také vybrala žatecká vojenská základna. Vojáci lékárničky postupně odvážejí do Afghánistánu.

"Lékárničky, které neodpovídají naší legislativě, tam mohou ještě hodně pomoci. Národní armáda a policie tam nemá dostatek zdravotnických prostředků," řekla koncem prosince mluvčí velitelství 4. brigády rychlého nasazení v Žatci Lada Kovářová.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?