Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tele za miliony liber

Zlaté tele ve formadelhydu. Jedno z výtvarných děl Damiena Hirsta, jehož cena má v aukci vystoupit až na 12 milionů liber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlaté tele ve formadelhydu. Jedno z výtvarných děl Damiena Hirsta, jehož cena má v aukci vystoupit až na 12 milionů liber. | foto: Lidové noviny

LONDÝN Miliony liber budou dnes a zítra létat vzduchem londýnské aukční síně Sotheby’s. Tedy alespoň v to doufá Damien Hirst, jeden z nejvýraznějších současných výtvarníků na světě.

Třiačtyřicetiletý Brit se tentokrát odhodlal k dalšímu ze svých kontroverzních kroků, když se rozhodl nabídnout své opusy – zvířata vznášející se ve formaldehydu či série obrazů pokrytých motýlími křídly – přímo zájemcům. Smyslem je vykročit z obchodních konvencí, neprodávat díla v galeriích, ale nabídnout je přímo do aukce. Hlavním důvodem Hirstova rozhodnutí je fakt, že galeristé si ponechávají podle něj „vyděračských“ padesát procent z prodejní ceny.

Sotheby’s očekává, že by aukce měla vynést pětašedesát milionů liber (skoro dvě miliardy korun). Celý postup ovšem není bez rizika, protože na případný neúspěch by doplatila nejen aukční síň, ale i umělcova „tržní hodnota“. Obavy z nezdaru aukce již způsobily pokles akcií Sotheby’s koncem minulého týdne. Podle expertů je možné, že Hirst již zasytil trh díly, která tvoří ve velkých sériích a mnoha variacích.

Damien Hirst, který vyrůstal v chudých poměrech v Leedsu a následně vystudoval výtvarnou školu v Londýně, se stal nejprve čelním představitelem skupiny Mladí britští umělci (Young British Artists) a později se proslavil tvorbou výstředních objektů. K nejslavnějším z Hirstových děl patří lebka posázená diamanty nazvaná „Pro lásku boží“ (For the Love of the God), prodaná za padesát milionů liber (asi půl druhé miliardy korun).

V umění se soustředí na peníze
Výstava nejnovějších děl, jež těsně předcházela dražbě, přilákala do Sotheby’s v centru Londýna tisíce lidí. V již známém umělcově formaldehydovém pojetí tu nalezli žraloky, ale také černou ovci, zebru nebo tele, které má zlaté rohy a mezi nimi zlatý disk. Cena „Zlatého telete“ se odhaduje až na dvanáct milionů liber.

Hirstovo dílo a jeho soustředění na peníze budou zřejmě vždy vyvolávat jak obdiv, tak odsouzení ze strany veřejnosti. Hirst nad tím krčí rameny a na otázku, zda jsou jeho opusy uměním, odpovídá: „V umění byla vždy jen jedna idea – sdělit, jaké je žít v té které době.“

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Přihlížející To musel koupit nějaký vůl .. 13:52 16.9.2008
Daniela 1! Dělá se mi z toho špatně. 0:13 16.9.2008

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!