19. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Televize NBC propašovala do Soči kavárnu Starbucks

Kelímek kávy Starbucks. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kelímek kávy Starbucks. | foto: Reuters

SOČI Světově proslulý řetězec kaváren Starbucks není oficiálním sponzorem olympijských her v Soči, a tudíž by přísná pravidla měla jeho přítomnosti na ZOH bránit. Přesto Starbucks v Soči je - díky americké televizní stanici NBC, napsal list Daily Mail. NBC vlastní Starbucks propašovala do mediálního střediska v Soči, a nejde o nijak malou operaci.

Jediným hráčem na poli značkové kávy měl být v Soči McDonald's a jeho provozovny McCafé. Přesto se uprostřed prostoru vyhrazeného pouze pro NBC nachází Starbucks, který funguje 24 hodin denně a slouží štábu 2500 lidí z televize NBC. Ta za exkluzivní americká práva na přenos olympijských her zaplatila 775 milionů dolarů.

15 zaměstnanců

V provozovně Starbucks se střídá 15 baristů, kterým NBC zajistila ubytování a platí jim běžnou mzdu. Podle NBC tím televize neporušila olympijská pravidla, protože Starbucks není otevřený pro veřejnost. Udržuje kolem něj přísná bezpečnostní opatření, byť se někdy o kávu podělí i s dalšími televizními stanicemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezinárodní olympijský výbor přísně střeží, aby na olympiádu nepronikly značky, které nezaplatily za sponzorská privilegia. V minulosti se tak přelepovala například loga nesponzorských značek výtahů, vypínačů světel a dokonce i termostatů.

Podle činitelů NBC si stanice vozí vlastní Starbucks na každou olympiádu už od her v roce 2000 v Sydney. Soči je po italském Turínu teprve druhým městem, které nemá vlastní stálou odbočku Starbucks. Tato síť kaváren otevřela první provozovnu v Rusku v roce 2007 a nyní působí v Moskvě, Petrohradě a Rostově na Donu. Podle mluvčí firmy je nicméně v plánu otevření kavárny Starbucks v Soči během letošního roku.

Lidovky.cz, ČTK