130 let
Bohouš. Film Petra Schulhoffa viděli diváci už v roce 1975.

Bohouš. Film Petra Schulhoffa viděli diváci už v roce 1975. | foto: ČESKÁ TELEVIZE

Televizní Vánoce tehdy a dnes

Magazín
  •   9:21
PRAHA - Co letos o Vánocích v televizi neuvidíme? Vánoční pionýrský měsíčník, pozdravy přátel z Intervize, reportáže o tom, jak pohraničníci střeží hranice ani pořad o Vánocích hanojských dětí.

Neuvidíme vánoční Vlaštovku ani přehlídku nových sovětských populárních písniček Ve společném rytmu.

V lecčems si je vánoční a silvestrovský program posledních let čím dál podobnější a ti, kdo jej sestavují, diváky přesvědčují, že bez pyšných princezen s hvězdou na čele a kouzelnými oříšky se na svátky zkrátka neobejdou. Kdo si chce připomenout, nač jsme se dívali před dvaceti, třiceti i padesáti lety, může si srovnání dopřát. Není to nijak překvapivé čtení.

Chybí v něm zmínky o Ježíškovi - ty se připouštěly jen v koledách -, adventu - ten jako by ani nebyl -a jakékoli připomínky křesťanské tradice. I když se televize snažila o Vánocích politikou zatěžovat diváky co nejmíň, v této důslednosti byla vlastně hodně politická.

1955: přímý přenos baletu
Na Štědrý den se v teprve druhém roce existence Československé televize s vysíláním začalo už odpoledne ve čtyři, zatímco v jiných dnech se od 10.00 do 18.40 na obrazovkách zjevoval jen monoskop.

TV Štědrý den 1955

16.00 Štědrovečerní besídka s Kuťáskem a Kutilkou, Emánkem a ostatními oblíbenými postavičkami dětského vysílání
16.30 Veselé vánoční hody -čtvrthodinka koled
16.45 Vánoční sen - film pro děti
17.00 Pohádkový večer s H. CH. Andersenem
18.30 Zvukový program Prahy III.
20.00 Týden v tichém domě -repríza českého filmu



Navíc tedy byla už štědrovečerní besídka pro děti s Kuťáskem a Kutilkou, následovaly koledy a film Karla a Bořivoje Zemanů Vánoční sen. Po zvukovém programu rozhlasové stanice Praha III (televize si tehdy ještě hodně vypomáhala starším bratrem rádiem) si pak diváci mohli dopřát reprízu filmu podle povídek Jana Nerudy Týden v tichém domě.

Na Hod boží mohli diváci už ve tři odpoledne sledovat přímý přenos ze Smetanova divadla v Praze, kde dávali Asafjevův balet Bachčisarajská fontána, aby se do téhož divadla živě vrátili ještě večer na představení Dvořákova Jakobína. Na Štěpána pak televizní premiéra filmu Anděl na horách spustila nekončící kalamitu - od té doby se odboráře revizora Marvana ne a ne zbavit.

I silvestr se v pětapadesátém odehrával celkem jednoduše: inscenace Labichovy frašky se zpěvy Universita lichometnictví, estráda z knihovny a taneční a estrádní hudba z filmů. A na Nový rok film Martina Friče o zbojníkovi slovenských hor Jánošíkovi.

1965: O'Henry a O'Casey
O hodně líp na tom byli diváci o deset let později. Nejprve výtečný Radokův film Dědeček automobil, pak pohádky a koncerty staré hudby, Rybova Česká mše vánoční...

TV Štědrý den 1975

                      1. program
9.00 Ferda mravenec -loutkový seriál
9.35 Cesta za úsměv - polský seriál pro děti
10.05 P. I. Čajkovskij: Mášenčiny narozeniny (původní inscenace baletu)
10.35 Padla kosa na kámen -pohádka
11.20 Koleda nám nastala
11.55 Snění - komorní koncert
12.30 Pojďte s námi do Mrákova (pozvánka do obce vyznamenané v soutěži národních výborů k 30. výročí osvobození)
13.10 Zlaté jablíčko (pověst o bratislavském hradu)
14.10 Putování za vánocemi (zveme děti na cestu po světě)
14.35 Veronika (film. muzikál pro malé diváky)
16.10 Krkonoše v zimě
16.25 Hanojské děti
16.40 Vánoce na hranici
17.30 Vánoční chvilka poezie
17.35 My z konce světa (3)
18.05 Vánoční podvečer s orchestrem Čs. televize
18.40 Večerníček - Pohádky z mechu a kapradí
21.00 Sváteční chvilka poezie
21.05 Vlčí halíř - původní televizní hra
22.25 Noc na Karlštejně -filmový muzikál
23.50 Zpívá Karel Gott

                       2. program
16.40 Doma je doma -posezení s montéry, kotláři a mědikovci
17.50 Večerníček - Říkání o víle Amálce
18.00 Televizní klub mladých
19.00 Televizní noviny
19.20 Rybářův rok - poéma o třeboňských rybářích
19.45 Valentin a Valentina -přenos z Divadla na Vinohradech
21.00 Sváteční chvilka poezie
21.15 Beethoven: Symfonie F dur
21.55 Štědrý den - K. J. Erbena recitují J. Obermaierová a T. Töpfer
22.05 Blízcí cizí lidé -inscenace z Bratislavy
23.15 Vánoční romance -komorní koncert z Duchcova
23.45 Bohouš - inscenace s V. Menšíkem a J. Sovákem 
 

Když přestáli štědrovečerního Jiráska, přesněji televizní inscenaci divadelní hry Samota (s Marií Tomášovou, Marií Vášovou, Miroslavem Doležalem, Vlastou Fabianovou...), možná zůstali i u hudebního filmu Václava Kršky Polka jede do světa a počkali si, co vymyslel Miloslav Švandrlík na téma kasárenská vánoční idyla.

V dalších svátečních dnech pak za odměnu dostali skvělý televizní film Vojtěcha Jasného podle povídky O'Henryho Magnetické vlny léčí s neodolatelným Janem Werichem a další prvotřídní inscenaci Pension pro svobodné pány Seana O'Caseyho, kterou natočil Jiří Krejčík.

A mezi tím mix sportu, pohádek, literatury (Čapkova Vodnická pohádka v podání Jiřiny Šejbalové), adaptací klasiky (třeba Dickensův Oliver Twist) a také soutěží (Hádej, hádej, hadači s Janem Pixou).

1975: Na západní hranici
Jak ve společnosti přituhlo a originalita se už zase nenosila, byly i televizní svátky mnohem indiferentnější a málo vzrušující.

Žádné magnetické vlny - adaptace románu Jindřicha Šimona Baara Vlčí halíř, pro odlehčení filmový muzikál Noc na Karlštejně s příjemnými populárními tvářemi nebo záznam z vinohradského divadla Roščinovy hry Valentin a Valentina s Danielou Kolářovou a Jaromírem Hanzlíkem, mnoho svátečních chvilek poezie a nakonec jako zlatý hřeb „Zpívá Karel Gott a sám si uvádí nové a starší písničky a hosty.“

Mezi tím vším figuroval také dokument o kráse našich hor, reportáž Hanojské děti nebo exkurse Vánoce na hranici: „S našimi předními zpěváky zavítáme za těmi, kteří na západní hranici naší vlasti střeží klid a pohodu vánočních dnů.“

K trhákům patřil (až před půlnocí na 2. programu) nenasytný Bohouš a k povinné poezii lyrikklasiků i prověřených básníků Floriana, Čejky, Peterky, Černíka... Pohodu obstarávali zpěváci pop music i dechovky.

Silvestr se zmohl na Bakaláře, Moravanku a Chalupáře nebo kabaret, sem tam cimbálovku, osvědčené komedie na „dvojce“ (Jáchyme, hoď ho do stroje...) a rozhodně nezapomněl na půlnoční písničkové gratulace socialistických televizí Pozdravy přátel.

1985: S tebou mě baví svět
Šílená smutná princezna ráno, statečný kovář večer, pan rada Vacátko v noci - a předtím vemlouvavě pohodový film S tebou mě baví svět. Něco nám to připomíná?

Stereotypy, které zůstaly do dnešních dnů, podtrhlo i opakující se uvádění Sukovy Serenády pro smyčce Es dur, kterou pěkně natočil dokumentarista Josef Kořán, vždy vhodné zpívající housle Josefa Suka, recitál Vlastimila Harapese, Divadélko pod věží Marie Rottrové - pořady, které neurazily...

Na Silvestra přes den došlo i na Moliérova Scapinova šibalství s Vladimírem Menšíkem, večer možná přišel kouzelník, hrála se operetka a Galasuperšou. Nový rok přivítal Pan Tau a Prodaná nevěsta jistila polední Husákův projev.

Autoři: Lidové noviny