130 let
hřib - ilustrační foto

hřib - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Teplo a déšť houbám svědčí: rostou hřiby, holubinky i žampiony

Magazín
  •   12:24
PRAHA - Dostatek vláhy a vyšší teploty vzduchu panující v současnosti v České republice přejí nadále růstu hub. Hojněji se objevují letní druhy hřibů, žampiony a jedlé holubinky. První nálezy jedovaté muchomůrky tygrované hlásí houbaři na Moravě.

"Předpověď počasí se oproti minulému týdnu příliš nezměnila a pro houbaře je stále optimistická," uvedl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Situace je podle něj mnohem lepší než v loňském roce, kdy se růst hub kvůli suchu na konci června zastavil. Letní druhy hub, a to zejména hřiby, potřebují před začátkem růstu poměrně velkou dávku tepla, které se jim letos hojně dostalo.

Časté jsou nálezy hřibů dubových, suchohřibů a hřibů kovářů. S nimi je možné se podobně jako v minulém týdnu setkat i v Podkrkonoší a Jizerských horách. Houbaři se mohou těšit také na hřiby koloděje, kteří se objevují i v pražských lokalitách na Proseku a Kobylisích.

Kromě hřibů roste velmi hojně muchomůrka růžovka lidově zvaná masák a jedlé druhy holubinek. "Z těch nejkvalitnějších jsou to holubinka mandlová, holubinka bukovka a holubinka doupňáková," vysvětlil mykolog.

V košících houbařů se často objevují i žampiony - pečárka ovčí a pečárka polní a setkat se mohou i s jedovatou pečárkou zápašnou. Téměř u konce je ale sezona májovek.

Z jedovatých hub zaznamenali odborníci vláknice začervenalé a vláknice zemní. Jen sporadicky se začíná objevovat i muchomůrka tygrovaná, a to v současnosti zejména na Moravě.

Autor: ČTK