Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Texas 'mění' smrtící injekce. Použije látku k utrácení zvířat

Magazín

  7:41
HOUSTON (USA) - Americký stát Texas mění složení látky určené k popravování vězňů. Kvůli nedostatku dosavadního anestetika bude ve smrtící injekci sedativum pentobarbital sodný, který se v USA užívá mimo jiné k utracení zvířat. Ke stejnému kroku už dříve přistoupily další americké státy.
Injekce-ilustrační foto.

Injekce-ilustrační foto. foto: Reprofoto

Na Texas je ale podle agentury AP upřena zvýšená pozornost, protože se zde vykonává nejvíc trestů smrti v celých Spojených státech.

Texas dosud při popravách uplatňoval třísložkový "smrtící koktejl", v němž jako anestetikum sloužil thiopental sodný. Trvanlivost současných zásob thiopentalu ale vyprší na konci března a nejbližší poprava je v Texasu plánována na 5. dubna. Nové zásoby anestetika přitom stát nedokáže sehnat, protože největší výrobci sídlící v Evropě látku odmítají dodávat do USA právě kvůli jejímu užívání při popravách.

Pentobarbital sodný začala loni využívat Oklahoma. Podle lékařů se neobjevily žádné komplikace s působením anestetika, které má vězně uspat předtím, než začne účinkovat jed obsažený také v injekci. K užívání této látky letos přistoupilo i Ohio, kde však vězeň nebyl popraven třísložkovým "koktejlem", ale smrtelnou dávkou pentobarbitalu.

S nedostatkem thiopentalu sodného se loni začala potýkat většina amerických států, několik poprav kvůli tomu bylo odloženo. Státy Arizona, Arkansas, Kalifornie, Georgia a Tennessee si nakonec dokázaly thiopental obstarat od britského dodavatele, do Nebrasky ho dodala indická firma. Americký úřad pro kontrolu léčiv ale v úterý celou georgijskou zásobu thiopentalu zabavil, protože panují pochybnosti o tom, zda se látka dostala do USA legálně.

Spojené státy jsou společně s Japonskem jediné vyspělé země, které vykonávají popravy. Nejvíc rozsudků smrti je každoročně provedeno v Texasu.

Loni zde bylo popraveno 17 vězňů, od začátku letošního roku zatím dva a v nadcházejících měsících jsou stanoveny termíny dalších pěti poprav.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat