Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Texas 'mění' smrtící injekce. Použije látku k utrácení zvířat

Injekce-ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Injekce-ilustrační foto. | foto: Reprofoto

HOUSTON (USA) Americký stát Texas mění složení látky určené k popravování vězňů. Kvůli nedostatku dosavadního anestetika bude ve smrtící injekci sedativum pentobarbital sodný, který se v USA užívá mimo jiné k utracení zvířat. Ke stejnému kroku už dříve přistoupily další americké státy.

Na Texas je ale podle agentury AP upřena zvýšená pozornost, protože se zde vykonává nejvíc trestů smrti v celých Spojených státech.

Texas dosud při popravách uplatňoval třísložkový "smrtící koktejl", v němž jako anestetikum sloužil thiopental sodný. Trvanlivost současných zásob thiopentalu ale vyprší na konci března a nejbližší poprava je v Texasu plánována na 5. dubna. Nové zásoby anestetika přitom stát nedokáže sehnat, protože největší výrobci sídlící v Evropě látku odmítají dodávat do USA právě kvůli jejímu užívání při popravách.

Pentobarbital sodný začala loni využívat Oklahoma. Podle lékařů se neobjevily žádné komplikace s působením anestetika, které má vězně uspat předtím, než začne účinkovat jed obsažený také v injekci. K užívání této látky letos přistoupilo i Ohio, kde však vězeň nebyl popraven třísložkovým "koktejlem", ale smrtelnou dávkou pentobarbitalu.

S nedostatkem thiopentalu sodného se loni začala potýkat většina amerických států, několik poprav kvůli tomu bylo odloženo. Státy Arizona, Arkansas, Kalifornie, Georgia a Tennessee si nakonec dokázaly thiopental obstarat od britského dodavatele, do Nebrasky ho dodala indická firma. Americký úřad pro kontrolu léčiv ale v úterý celou georgijskou zásobu thiopentalu zabavil, protože panují pochybnosti o tom, zda se látka dostala do USA legálně.

Spojené státy jsou společně s Japonskem jediné vyspělé země, které vykonávají popravy. Nejvíc rozsudků smrti je každoročně provedeno v Texasu.

Loni zde bylo popraveno 17 vězňů, od začátku letošního roku zatím dva a v nadcházejících měsících jsou stanoveny termíny dalších pěti poprav.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...