Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Thajec peče kuřata díky slunečnímu svitu. Za pomoci tisíce zrcadel

Thajec peče kuřata za pomoci tisíce zrcadel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajec peče kuřata za pomoci tisíce zrcadel. | foto: Twitter @YahooSG

PRAHA Žádná kuchařská čepice, ani zástěra, ale svářečská kukla. To je vybavení Sily Sutharaty, když vaří. Pro svoji malou restauraci na kraji silnice dvě hodiny jízdy od Bangkoku peče tento Thajec kuřata na slunečním grilu za pomoci tisíce zrcadel.

Před příchodem prvních zákazníků musí šedesátiletý muž společně se svou ženou připravit naložená kuřata na gril a následně nastavit tisíc zrcadel tak, aby odraz slunečních paprsků směřoval přímo na maso.

„Na začátku mi všichni říkali, že jsem se zbláznil. Pro ně byla představa, že bychom mohli vařit tímto způsobem nemožná,“ vysvětlil Sutharat pro agenturu AFP u svého solárního grilu.

I přes počáteční výsměch okolí je dnes Sutharat známý po celém regionu a jeho sluneční kuře vyhledává čím dál tím více turistů i místních. Přitahuje je nový způsob přípravy i zvláštní chuť.

„Chodíme sem na jídlo již dlouhou dobu a je to vynikající,“ říká Thanyarat Kaewpaleuk. „Jeho kuře je šťavnaté, není spálené a není cítit uhlím,“dodává zákazník sedící před svým talířem s kuřetem a rýží.

Na hlavě musí mít svářečskou kuklu.

Nápad začít vařit za pomoci zrcadel ho napadl, když pozoroval projíždějící automobily kolem jeho stánku.

„Projížděl autobus, svítilo slunce a když se odrazilo od okna vozu, tak mě oslnilo,“ vzpomíná Sutharat. „Bylo teplo a mě napadlo, že teplo z odrazu slunce od zrcadla, bychom mohli využít jako energii,“ dodal s tím, že do té doby používali uhlí jako zdroj tepla.

„Řekl jsem si, že bych měl využít solární energie, čímž bych hodně ušetřil a zároveň bych snížil i znečištění ovzduší,“ dodal restauratér. Thajsko je druhá největší ekonomika jihovýchodní Asie po Indonésii. Podle dat americké vlády je i druhým největším konzumentem energie v regionu.

mhMartin Hampejs
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.