Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajec peče kuřata díky slunečnímu svitu. Za pomoci tisíce zrcadel

Magazín

  6:00
PRAHA - Žádná kuchařská čepice, ani zástěra, ale svářečská kukla. To je vybavení Sily Sutharaty, když vaří. Pro svoji malou restauraci na kraji silnice dvě hodiny jízdy od Bangkoku peče tento Thajec kuřata na slunečním grilu za pomoci tisíce zrcadel.

Thajec peče kuřata za pomoci tisíce zrcadel. foto: Twitter @YahooSG

Před příchodem prvních zákazníků musí šedesátiletý muž společně se svou ženou připravit naložená kuřata na gril a následně nastavit tisíc zrcadel tak, aby odraz slunečních paprsků směřoval přímo na maso.

„Na začátku mi všichni říkali, že jsem se zbláznil. Pro ně byla představa, že bychom mohli vařit tímto způsobem nemožná,“ vysvětlil Sutharat pro agenturu AFP u svého solárního grilu.

VIDEORECEPT: Thajský salát s mořskými plody a lotosovým kořenem podle šéfkuchaře

I přes počáteční výsměch okolí je dnes Sutharat známý po celém regionu a jeho sluneční kuře vyhledává čím dál tím více turistů i místních. Přitahuje je nový způsob přípravy i zvláštní chuť.

„Chodíme sem na jídlo již dlouhou dobu a je to vynikající,“ říká Thanyarat Kaewpaleuk. „Jeho kuře je šťavnaté, není spálené a není cítit uhlím,“dodává zákazník sedící před svým talířem s kuřetem a rýží.

Na hlavě musí mít svářečskou kuklu.

Nápad začít vařit za pomoci zrcadel ho napadl, když pozoroval projíždějící automobily kolem jeho stánku.

„Projížděl autobus, svítilo slunce a když se odrazilo od okna vozu, tak mě oslnilo,“ vzpomíná Sutharat. „Bylo teplo a mě napadlo, že teplo z odrazu slunce od zrcadla, bychom mohli využít jako energii,“ dodal s tím, že do té doby používali uhlí jako zdroj tepla.

„Řekl jsem si, že bych měl využít solární energie, čímž bych hodně ušetřil a zároveň bych snížil i znečištění ovzduší,“ dodal restauratér. Thajsko je druhá největší ekonomika jihovýchodní Asie po Indonésii. Podle dat americké vlády je i druhým největším konzumentem energie v regionu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!