Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Thajec peče kuřata díky slunečnímu svitu. Za pomoci tisíce zrcadel

Thajec peče kuřata za pomoci tisíce zrcadel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajec peče kuřata za pomoci tisíce zrcadel. | foto: Twitter @YahooSG

PRAHA Žádná kuchařská čepice, ani zástěra, ale svářečská kukla. To je vybavení Sily Sutharaty, když vaří. Pro svoji malou restauraci na kraji silnice dvě hodiny jízdy od Bangkoku peče tento Thajec kuřata na slunečním grilu za pomoci tisíce zrcadel.

Před příchodem prvních zákazníků musí šedesátiletý muž společně se svou ženou připravit naložená kuřata na gril a následně nastavit tisíc zrcadel tak, aby odraz slunečních paprsků směřoval přímo na maso.

„Na začátku mi všichni říkali, že jsem se zbláznil. Pro ně byla představa, že bychom mohli vařit tímto způsobem nemožná,“ vysvětlil Sutharat pro agenturu AFP u svého solárního grilu.

I přes počáteční výsměch okolí je dnes Sutharat známý po celém regionu a jeho sluneční kuře vyhledává čím dál tím více turistů i místních. Přitahuje je nový způsob přípravy i zvláštní chuť.

„Chodíme sem na jídlo již dlouhou dobu a je to vynikající,“ říká Thanyarat Kaewpaleuk. „Jeho kuře je šťavnaté, není spálené a není cítit uhlím,“dodává zákazník sedící před svým talířem s kuřetem a rýží.

Na hlavě musí mít svářečskou kuklu.

Nápad začít vařit za pomoci zrcadel ho napadl, když pozoroval projíždějící automobily kolem jeho stánku.

„Projížděl autobus, svítilo slunce a když se odrazilo od okna vozu, tak mě oslnilo,“ vzpomíná Sutharat. „Bylo teplo a mě napadlo, že teplo z odrazu slunce od zrcadla, bychom mohli využít jako energii,“ dodal s tím, že do té doby používali uhlí jako zdroj tepla.

„Řekl jsem si, že bych měl využít solární energie, čímž bych hodně ušetřil a zároveň bych snížil i znečištění ovzduší,“ dodal restauratér. Thajsko je druhá největší ekonomika jihovýchodní Asie po Indonésii. Podle dat americké vlády je i druhým největším konzumentem energie v regionu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...