Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajsko žije pandí holčičkou, která má vlastní reality show

Magazín

  17:00
THAJSKO - "Lin-pching!" vykřikuje chlapeček, jehož v náručí drží jeho matka. Prstíkem míří na výběh, který je domovem jediného pandího mláděte v Thajsku. Objektem jeho zaujetí je jedna z největších hvězd v jeho zemi, kde má miliony fanoušků i vlastní televizní reality show.
Panda

Panda foto: Reuters

Ať už černobílý mrňous spí (to většinou) nebo žvýká bambus, "Panda Channel" přenáší záběry malé samičky živě 24 hodin denně. A jelikož se přesunuje jen vzácně, její pohyby jsou dvakrát denně také předmětem zvláštního aktuálního vysílání.

Na označení výjimečná celebrita má Lin-pching právo už od svého narození před téměř dvěma lety. Respektive ještě dřív, jelikož Thajci na její narození čekali netrpělivě od chvíle, kdy se pracovníci zoologické zahrady v Čiang Maj na severu země snažili přimět tamní pandí pár ke spáření.

A k podnětům, jež zoo použila, patřilo ledacos od promítání "porna" pand v největší extázi až po dietu, jíž byl podroben budoucí otec Čchuang-čchuang, aby se mu vrátila životní síla.

Ovšem pandy velké jsou pověstné svým minimálním libidem. Takže vedení zoo nakonec rozhodlo oplodnit Lin Chuej uměle. Podařilo se to na druhý pokus.

Thajská pohádka může brzy skončit
Osmiletá samička porodila potomka v květnu 2009. A sláva na sebe nenechala dlouho čekat: v soutěži na výběr jména pro malou pandu se sešlo 22 milionů odpovědí. Mrňousek zastínil i daleko větší obyvatele zoo: například sloni nebo krokodýli byli na její počest nabarveni bílou a černou barvou.

Nezměrná popularita protlačila Lin-pching do světové zvířecí smetánky - do ní patří samozřejmě lední medvěd Knut z berlínské zoo nebo věštecká chobotnice Paul, který zesnul loni v říjnu, ale dokázal velmi přesně odhadovat výsledky zápasů světového mistrovství světa v kopané.

Ovšem její thajská pohádka může brzy skončit. Čína, která její rodiče zapůjčila thajské zoo na deset let v roce 2003, má právo tuto chlupatou bohyni odvézt, jakmile dosáhne dvou let, tedy letos v květnu.

Návštěvnost zoo stoupla o 40 procent
Zoo nicméně věří, že se jí podaří pro černobílého cvalíka vyjednat delší pobyt v jejím rodišti. Ovšem po nedávné návštěvě čínské delegace to vypadá, že do května žádné rozhodnutí nepadne.

"Pokud ne, tak to budeme muset zkusit znovu. Budeme pokračovat, dokud nezvítězíme. Nejprve se budeme ptát proč a zkusíme" tu záležitost urovnat, prohlásil Prasertsak Búntrakulpúntaví, šéf projektu studia pand v Thajsku.

"Thajci tolik milují Lin-pching," upozornil s tím, že od jejího příchodu na svět stoupla návštěvnost zahrady o 30 až 40 procent.

Zoo také požádala vládu o dotace ve výši 28,5 milionu bahtů (16,5 milionu Kč) na výstavbu klimatizované kupole, která by se klenula nad hracím výběhem pandy.

V dlouhodobém výhledu zoo doufá, že se jí podaří dosáhnout dalšího zrození pandy a zřídit středisko pro výzkum pand, jež patří do "rodiny" zvířat na planetě nejvíce ohrožených vyhynutím. Ve volné přírodě žije v Číně zhruba jen kolem 1600 pand.

"Lin-pching je první pandí mládě narozené v Thajsku. Ať udělá cokoli, věnujeme jí pozornost. Je to jako vychovávat naše vlastní dítě, protože ji vidíme každý den, jak roste, vyvíjí se a hraje si," vysvětluje Prasertsak.

"Lin-pching je superstar od svého narození. Má šťastné geny," tvrdí šéf strážců pand v Čiangmajské zoo Anuvong Vongvičian. "Je hravá a občas tvrdohlavá." Ale navzdory této charakteristice se k osmi zaměstnancům, kteří se o ni starají, i jejím rodičům často připojují zaujatí dobrovolníci.

"Když jsem uslyšela o programu dobrovolníků, rychle jsem se přihlásila," říká Čalasaj Kanlajpunová, která sem přijela z Bangkoku.

"Mám Panda Channel (...) a dívám se každý den, když přijdu z práce," prohlašuje. "Budu se stále dívat, jak roste, protože chci vědět, komu se bude podobat, až dospěje."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!