Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Seriál Dámský Gambit vzbudil zájem o šachy. Na eBayi jsou herní soupravy hledané každých šest sekund

Nový seriál The Queen’s Gambit foto: Twitter The Queen’s Gambit

Londýn - Na Netflixu se objevil nový seriál s názvem Dámský Gambit. Drama přitáhlo mnoho sledujících a díky své šachové tematice způsobilo ohromný nárůst zájemců u tuto hru. Od uvedení seriálu v listopadu se mnoho z diváků příběhem inspirovalo a objevilo v sobě touhu stát se také šachovými génii.
  5:00aktualizováno  18:41

Podle deníku Metro se již uskutečnil výzkum, který odhalil, že diváci seriálu Dámský Gambit se chtěli do hry také zapojit, a výrazně proto narostl počet lidí, kteří si na internetu hledali šachové desky ke koupi.

Výzkum také ukázal, že na aukčním webu společnosti eBay během deseti dnů od vydání minisérie došlo k obrovskému nárůstu vyhledávání šachových sad o rekordních 273 %, což v praxi znamená za každých 6 sekund jedno vyhledávání.

„Všimli jsme si, že se během druhého lockdownu zákazníci spíše obracejí k tradičnějším formám zábavy, to zahrnuje velký nárůst zájmu o šachové hry. Jestliže se koronavirová situace nezmění, můžeme být do prosince všichni profesionálové v šachách,“ uvedl manažer eBaye.


Zatímco se šachy normálně hrají za přítomnosti druhého hráče u stolu, lidé si v současné situaci našli způsob, jak šachy hrát a zároveň si zachovat bezpečný odstup. Jednoduše hrají své šachové partie online.

Podle The Independent se i při prvním lockdownu ve Velké Británii hrály šachy na dálku. Mark Phillips a jeho vnuk Ruben spolu každý týden hráli partii přes videohovor, zatímco byli v karanténě.

„Ruben začal přemýšlet o způsobech, jak by mohl se svým dědečkem trávit čas. Byl to všechno jeho nápad, aby každou sobotu hráli šachy. Nastavení šachové desky bylo složité, ale postupem času si vybudovali systém podobný hře bitevní lodě, a fungovalo to,“ sdělil Rubenův otec.

Seriál Dámský Gambit je založený na stejnojmenné knize z roku 1983 od Waltera Tevise a hlavní postavu ztvárňuje herečka Anya Taylor-Joy, která hraje roli mladé osiřelé dívky jménem Beth. Ta propadá kouzlu strategické stolní hry a účastní se šachových turnajů po celém světě. Pomalu se tak stává jednou z nejlepších hráček.

Dámský Gambit  se odehrává v 60. letech. Hlavní postavu Beth můžeme provázet od jejích osmi let až po dospělost. Jako sirotek dostávala v dětství sedativa na zklidnění, a tak si postupně vytvořila drogovou závislost. S tou, stejně jako se soupeři u šachové partie, bojuje. Seriál zaznamenal velký divácký úspěch.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat