Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Seriál Dámský Gambit vzbudil zájem o šachy. Na eBayi jsou herní soupravy hledané každých šest sekund

Nový seriál The Queen’s Gambit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový seriál The Queen’s Gambit | foto: Twitter The Queen’s Gambit

Londýn Na Netflixu se objevil nový seriál s názvem Dámský Gambit. Drama přitáhlo mnoho sledujících a díky své šachové tematice způsobilo ohromný nárůst zájemců u tuto hru. Od uvedení seriálu v listopadu se mnoho z diváků příběhem inspirovalo a objevilo v sobě touhu stát se také šachovými génii.

Podle deníku Metro se již uskutečnil výzkum, který odhalil, že diváci seriálu Dámský Gambit se chtěli do hry také zapojit, a výrazně proto narostl počet lidí, kteří si na internetu hledali šachové desky ke koupi.

Výzkum také ukázal, že na aukčním webu společnosti eBay během deseti dnů od vydání minisérie došlo k obrovskému nárůstu vyhledávání šachových sad o rekordních 273 %, což v praxi znamená za každých 6 sekund jedno vyhledávání.

„Všimli jsme si, že se během druhého lockdownu zákazníci spíše obracejí k tradičnějším formám zábavy, to zahrnuje velký nárůst zájmu o šachové hry. Jestliže se koronavirová situace nezmění, můžeme být do prosince všichni profesionálové v šachách,“ uvedl manažer eBaye.


Zatímco se šachy normálně hrají za přítomnosti druhého hráče u stolu, lidé si v současné situaci našli způsob, jak šachy hrát a zároveň si zachovat bezpečný odstup. Jednoduše hrají své šachové partie online.

Podle The Independent se i při prvním lockdownu ve Velké Británii hrály šachy na dálku. Mark Phillips a jeho vnuk Ruben spolu každý týden hráli partii přes videohovor, zatímco byli v karanténě.

„Ruben začal přemýšlet o způsobech, jak by mohl se svým dědečkem trávit čas. Byl to všechno jeho nápad, aby každou sobotu hráli šachy. Nastavení šachové desky bylo složité, ale postupem času si vybudovali systém podobný hře bitevní lodě, a fungovalo to,“ sdělil Rubenův otec.

Seriál Dámský Gambit je založený na stejnojmenné knize z roku 1983 od Waltera Tevise a hlavní postavu ztvárňuje herečka Anya Taylor-Joy, která hraje roli mladé osiřelé dívky jménem Beth. Ta propadá kouzlu strategické stolní hry a účastní se šachových turnajů po celém světě. Pomalu se tak stává jednou z nejlepších hráček.

Dámský Gambit  se odehrává v 60. letech. Hlavní postavu Beth můžeme provázet od jejích osmi let až po dospělost. Jako sirotek dostávala v dětství sedativa na zklidnění, a tak si postupně vytvořila drogovou závislost. S tou, stejně jako se soupeři u šachové partie, bojuje. Seriál zaznamenal velký divácký úspěch.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...