„Náš projekt začal již na jaře 2012. Všimli jsme si, že mladí lidé, kteří jsou v dětských domovech, nemají moc šancí poznat cizí země. Já a moji kamarádi jsme v mezinárodní studentské organizaci AIESEC. Napadlo nás, že pozveme mladé lidi ze zahraničí. Vybrali jsme z databáze čtrnáct studentů a oslovili vedení dětských domovů ve Středočeském kraji. Všem se nápad líbil, a tak tu stážisté strávili šest týdnů.
PŘEČTĚTE SI PŘEDCHOZÍ DÍL SERIÁLU: |
Děti si procvičily angličtinu, a navíc se dozvěděly spoustu nového. Moc se povedlo setkání brazilského stážisty Murila, který miluje muziku. Děti ze sázavského domova mají vlastní kapelu, takže netrvalo dlouho a všichni si rozuměli, vlastně i beze slov,“ vzpomíná Karolína Léblová, studentka České zemědělské univerzity.
Úspěšný projekt nabral na podzim nový směr. Karolína a její kamarádi se rozhodli, že stážisty představí v domovech pro seniory. „Moje prababička je v takovém domově. Lidé tam žijí stále ve stejném rytmu. Říkali jsme si, že by je mohlo bavit vyprávění o cestování. Oslovili jsme osm domovů pro seniory, jenže většina nás odmítla. Nevíme proč, snad si neuměli představit, jak by ta spolupráce fungovala. Nakonec jsme uspěli v Domově Sue Ryder v Praze,“ říká Karolína.
Fotografie a videa z exotických zemí by ale nestačila, hlavní bylo nadchnout publikum. Zpočátku to nebylo snadné, pro stážisty to bylo poprvé, kdy mluvili k seniorům, navíc se obávali jazykové bariéry.
„Potěšilo nás, jak se diskuse rozběhla. A vlastně nebylo potřeba všechno tlumočit, brzy jsme zjistili, že řada seniorů anglicky rozumí. Zajímalo je, jak se žije v Itálii, Srbsku nebo v Singapuru. Náš projekt bude pokračovat i letos, již podruhé jsme získali podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica, a tak chystáme další cestovatelská setkání.“