14. července 2007 16:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tisíce lidí chtějí na Mars

Interiér jednoho z modulů „vesmírného korábu“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér jednoho z modulů „vesmírného korábu“. | foto: AFP

MOSKVA Tisíce lidí se ucházejí o místo v modelu kosmického plavidla, které bude simulovat cestu na Mars. Unikátního experimentu „Mars500“, jejž uskutečňuje Evropská kosmická agentura (ESA), se má zúčastnit šest dobrovolníků ve věku 25 až 50 let, kteří v plavidle stráví 520 dní. Během této doby však fakticky neopustí Moskvu.

Téměř rok a půl budou dobrovolníci z celého světa pobývat v sérii kovových modulů z části bez oken o celkovém rozměru 550 krychlových metrů, které budou plnit funkci obydlí. Model plavidla je umístěn v Lékařsko-biologickém institutu akademie věd v Moskvě.

Simulovaný kosmický let, který se má počít v roce 2008, bude testovat jak psychickou zátěž, tak zdraví a vzájemnou interakci posádky. Vše se má vyzkoušet tak, aby reálný let, se kterým se počítá za pár desítek let, proběhl bez větších problémů. Jakmile pokus začne, posádka „astronautů“ bude muset na palubě zůstat, nedojde-li k nějakému naléhavému případu, po celou dobu „letu“. „Prostě vzlétnou a je to,“ řekl Mark Belakovsky, hlavní manažer projektu deníku USA Today. Harmonogram letu je již naplánován. Posádka simulovaného letu „poletí“ 250 dní k Marsu, 30 dní setrvá plavidlo na oběžné dráze a 240 dní poletí zpět.

Tři lidé mají na rudé planetě strávit měsíc - respektive v modulu, který bude planetu představovat. Tito lidé pak budou muset před tím, než přistanou, strávit měsíc ve zvláštním modulu v poloze, která napodobí stav beztíže.

Veškeré jídlo bude do kosmického korábu transportováno ještě před začátkem simulované cesty. Stejně tak i voda. Alkohol ani kuřivo není povoleno.

Pro co nejrealističtější zkušenost bude komunikace se Zemí umožněna skrze vysílačku a signál bude opožděn o 40 minut.

Plavidlo bude, s výjimkou soukromých kabin a koupelny, vybaveno kamerami. Ty budou monitorovat dění uvnitř. „Nejde o reality show, jedná se o seriózní, průkopnický výzkumný experiment,“ uvedl Belakovsky. Nevylučuje však, že se uvnitř může stát cokoli.

Odhadované náklady projektu „Mars500“ dosahují 15 milionů dolarů (308 milionů korun). Velkou měrou je projekt financován Ruskou vesmírnou agenturou Roscosmos.
lk, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz