21. února 2010 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tisíce lidí obdivovaly největší sněhovou stavbu Harrachštejn

Hrad Harrachštejn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Harrachštejn | foto: ČTK

HARRACHOV Několik tisíc lidí z různých koutů Česka včera přijelo do Harrachova obdivovat největší tuzemskou stavbu ze sněhu, středověkou tvrz Harrachštejn.

Nadšenci ji začali stavět 4. února, odpracovali 1500 hodin a spotřebovali 9500 metrů krychlových sněhu. Pevnost s třináctimetrovou věží, dvěma menšími baštami, mostem a cimbuřím se stala dočasnou dominantou běžeckého stadionu u hotelu Skicentrum.

Včera večer se uskutečnila historická bitva. Základem vojsk bránících tvrz i dobyvatelů byli členové rytířských skupin. "Abychom ale dosáhli co největšího počtu bojovníků, budeme verbovat i mezi veřejností. Pevnost dostatečně osvětlíme loučemi, takže se bude na co dívat. Dojde-li během bitvy úhony, opravíme ji," řekl včera Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov.

Hrad Harrachštejn

Po souboji organizátoři otevřeli tvrz návštěvníkům. Vchod střeží dva třímetroví sněhoví rytíři, uvnitř hradu jsou další zajímavosti a také dvě skluzavky. "Pevnost bude přístupná i v dalších dnech. Je však třeba opatrnosti. Uvnitř jsou například dřevěné schody, které mohou klouzat," upozornil Fejkl.

Pevnost podle něj vydrží do pozdního jara, stejně jako sníh na místních sjezdovkách. "Tvrz jsme stavěli z technického sněhu, který pokrývá i sjezdovky. Záleží samozřejmě na počasí. Věříme ale, že v pevnosti minimálně přivítáme Krakonoše. Tradiční setkání s vládcem Krkonoš se ve městě uskuteční 20. března," doplnil.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…