3. března 2013 12:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tisíce lidí se sešly v Sydney v barvitém průvodu gayů a lesbiček

Průvod Mardi Gras v australském Sydney | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvod Mardi Gras v australském Sydney | foto: ČTK

SYDNEY Transvestité, spoře oděné tanečnice a tanečníci, ale i politici či vojáci se v sobotu večer zapojili do barvitého průvodu gayů a leseb Mardi Gras v australském Sydney, aby šířili volání po rovnosti a přijetí homosexuální menšiny.

Ani nepříznivé počasí oslavy neutlumilo a 35. ročník průvodu, který se pravidelně koná na sydneyské Oxford Street, měl podle agentury AFP přes 9000 účastníků na více než stovce vyzdobených vozidel. Organizátoři odhadli, že průvod, který se datuje od protestního pochodu za práva homosexuálů v roce 1978, sledovalo na 300.000 diváků.

Letošní ročník byl zasvěcený právě "osmasedmdesátníkům", kteří se zúčastnili prvního pochodu, jenž skončil násilím a zatýkáním. Někteří z tehdejších účastníků byli v sobotu večer přítomni a dostali čestné místo v čele průvodu.

Průvod jako turistická atrakce

Sydneyské Mardi Gras už ale není jen průvodem za práva gayů a leseb. V průběhu let se změnilo ve velké turistické lákadlo, které do městské pokladny přináší zhruba 30 milionů australských dolarů (asi 590 milionů korun). Z ekonomického hlediska jde o druhou nejvýznamnější událost po novoročním ohňostroji.

ČTĚTE TAKÉ:

Letos poprvé v průvodu pochodovali také homosexuální příslušníci australské armády ve svých uniformách, které je lépe než jiné chránily před chladnějším počasím a příležitostnou dešťovou přeprškou. "Je to naprosto vzrušující. Můžeme ukázat, jak jsme hrdí na svou uniformu a na to, že jsme v armádě," řekl AFP Vince Chong z australského vojenského letectva.

Průvod měl také politický podtón ve volebním roce v Austrálii, kde sílí volání po legalizaci sňatků pro homosexuály. Do průvodu se tak vydala například předsedkyně Zelených Christine Milneová.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz